"המנהל של אושוויץ": האסירים שנמלטו מטהראן מספרים על עברו האפל של ראיסי

"מה שראיסי עשה לנו - זה הפתרון הסופי"
חודש וחצי אחרי שזכה בבחירות, הושבע היום איברהים ראיסי המכונה התליין מטהראן, לנשיאה השמיני של איראן • אנשי אופוזיציה, אסירי הכלא האיראני שנמלטו אחרי עשור של התעללות - צפו היום בהשבעה החגיגית, נזכרו בעברו האפל של ראיסי וציינו את אחריותו למותם של אלפים בהוצאות להורג | ריאיון מיוחד לכאן חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
"לא שוכחים": האסירים שנמלטו מטהרן מספרים על עברו האפל של ראיסי
צילום: "לא שוכחים": האסירים שנמלטו מטהרן מספרים על עברו האפל של ראיסי

היום הושבע נשיא חדש באיראן - איבראהים ראיסי, הידוע בכינויו "התליין מטהראן". הכינוי בא לאחר שבזמן תפקידו כסגן התובע הכללי של טהראן בסוף שנות ה-80, היה אחראי להוצאתם להורג של אלפי אסירים פוליטיים. 

בריאיון מיוחד לכאן חדשות, חושפים כמה ממתנגדי המשטר שנרדפו על ידי השלטונות בתקופתו של ראיסי, את הזוועות שעברו בהוראתו. "ראיסי הוא רוצח, כשאני רואה אותו אני נזכר שעינו אותי", אומר איראג' מסדאגי, שמכיר היטב את העבר האפל שמתחבא מאחורי נשיא איראן הטרי.

בעשור שאחרי המהפכה האיראנית, מסדאגי היה אחד מעשרות אלפים שנכלאו בבתי הכלא בעקבות שהתנגדו למשטר: "הייתי עשר שנים בכלא, בבידוד, הייתי בקבר, שמו עליי משהו על העיניים. הייתי חלש, תלו אותי מהתקרה". 

לקראת מלחמה עם איראן | האזינו להסכת "עוד יום"

גם סיאמק נדריי שהיה כלוא שנים רבות בכלא האיראני מספר על התלאות: "היינו בתנאים הכי קשים. אני עצמי הייתי בתאי בידוד שהיו מלווים בעינויים קשים. המון אנשים שעברו עינויים, התאבדו והפכו לחולי רוח. הייתי בתא שלא היו בו מנורה, ואור או חלון. 80 סנטימטר על 80 סנטימטר". 

הרציחות ההמוניות החלו ביולי 1988. אז החליט משטר האייטולות להיפטר ממתנגדי המשטר. ולצורך כך הקים את וועדת המוות. אחד החברים בוועדה המצומצמת היה איברהים ראיסי, כאמור סגן התובע של טהראן באותה תקופה. בתוך כמה שבועות בלבד, הוועדה שבה היה חבר ראיסי, הוציאה להורג כ-5,000 אסירים פוליטיים". מסדאגי מספר: "ראיסי אמר לי אנחנו לא רוצים יותר אסירים פוליטיים, זה ממש כמו הפיתרון הוספי ליהודים".

סיאמק השווה גם הוא את המשטר האיראני הדכאני למשטר הנאצי: "הרבה אנשים מזמן השואה נעצרו ונשלחו לכלא - ולאף אחד הרי לא נשמע הגיוני שאייכמן יישאר חופשי, שמי שהפעיל את מכונת המוות של היטלר יהיה חופשי, ולקבל מתנות - דרגה יותר גבוהה, להגיע לאו"ם. אני לא מבין את זה".

בתקופה האחרונה גוברות ההפגנות ברחבי איראן, המצב הכלכלי הקשה בעקבות הסנקציות, והמחסור במים בכמה מחוזות גורמים לאלפים לצאת אל הרחובות. אנשי האופוזיציה מקווים שאולי בקרוב ייפול משטר האייטולות וראיסי, שמסמל יותר מכל את המשטר האיראני האפל, יהיה הנשיא האחרון של הרפובליקה האיסלאמית של איראן.  

הפופולריים