דרמה בתוניסיה: הנשיא הדיח את רה"מ והשעה את הפרלמנט

נשיא תוניסיה הדיח את רה"מ והשעה את הפרלמנט
על רקע מחאות המוניות בימים האחרונים - שפרצו בשל הידרדרות כלכלית וחשש מעליית האחים המוסלמים, הנשיא סעיד הדיח את ראש הממשלה משישי. המונים יצאו לחגוג את החלטת הנשיא - חשש מהפגנות נגד של תומכי מפלגת א-נהדה האיסלאמיסטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תוניס תוניסיה טוניסיה
צילום: צילום: רויטרס

לילה מתוח: נשיא תוניסיה קייס סעיד הדיח הלילה (שני) את ראש הממשלה הישאם משישי, שנה לאחר שמונה לתפקיד, והשעה את פעילות הפרלמנט - בצעד שנראה כניסיון להרחיק את המפלגה האסלאמיסטית המזוהה עם האחים המוסלמים ממוקדי הכוח במדינה. אחרי ההודעה - יצא הנשיא לרחובות הבירה שם פגש את תומכיו החוגגים.

מאות תוניסאים יצאו הלילה להפגין לאות שמחה ברחובות המדינה, בצל קריאות להפגנות נגד של האסלאמיסטים כבר היום. נשיא תוניסיה, המודע לאפשרות שצעדיו ייענו בתגובה אלימה מצד האיסלאמיסטים במדינה, ואכן יש קריאות להפגנות מחאה נגד החלטתו, הקדים להזהיר כי הצבא ומנגנוני הביטחון התוניסאיים לא יגלו סבלנות יתרה במקרה כזה.

"מי שיירה לעבר המדינה כדור אחד – הצבא וכוחות הביטחון ישיבו במבול של ירי", אמר הנשיא, והצבא- כבר תגבר כוחות באזור הפרלמנט התוניסאי ושלח שריוניות למקום. יו"ר הפרלמנט, העומד גם בראש המפלגה האסלאמיסטית א-נהדה, אמר כי מדובר ב"הפיכה נגד הדמוקרטיה" מצד נשיא המדינה.

"זוהי הפיכה נגד החוקה, הפיכה נגד המהפיכה", אמר יו"ר הפרלמנט ראשד רנושי, ראש מפלגת האסלאמיסטים, שצעדי הנשיא, כך נראה, נועדו להצר – שלא לומר לנטרל – את כוחם להשפיע דרך מוקדי הכוח השלטוניים השונים.

מאות מפגינים תוניסאים יצאו הלילה לרחובות – שמחים על החלטת הנשיא. זה תקופה שהם מתריעים מפני השתלטות האיסלאמיסטים על מוקדי הכוח, על שחיתות בקרב אנשיהם ועל ניסיונם לעשוק את אוצר המדינה. רק אתמול – עוד לפני הודעת הנשיא – הפגינו אלפים מהם ותקפו את משרדי המפלגה האיסלאמיסטית בתוניסיה.

תוניסיה חווה משבר כלכלי ובריאותי שהחריף בתקופת הקורונה. מדינה קטנה יחסית בצפון אפריקה עם קרוב ל-12 מיליון נפש – ויותר מ-100 אלף חולים מאומתים. יותר מ-18 אלף מתים מהנגיף והמספרים - גדלים בקצב מהיר מדי יום.  הלילה אפוא רגע של שמחה ברחובות, אך תוניסיה, שהביאה את האביב הערבי לעולם, נמצאת כעת בצומת דרכים, עם לא מעט סימני שאלה.