התחקיר נגד NSO | צרפת הודיעה: פותחים בחקירה

התחקיר נגד NSO | צרפת הודיעה: פותחים בחקירה
החקירה מתאפשרת בעקבות תלונה של כלי תקשורת מקומי, לפיה שירותי המודיעין של מרוקו התקינו את התוכנה בטלפונים של שני עיתונאים שלו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קבוצת NSO הישראלית
צילום: צילום: אי-פי

התחקיר נגד NSO: התביעה בפריז הודיעה היום (שלישי) כי היא פותחת בחקירה רשמית בעקבות הפרסומים האחרונים שתוכנת פגסוס של החברה הישראלית שימשה למעקב אחר פוליטיקאים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם. פתיחת החקירה התאפשרה בעקבות תלונה של כלי תקשורת מקומי, לפיה שירותי המודיעין של מרוקו התקינו את תוכנת הריגול בטלפונים של שני עיתונאים שלו.

אתמול משרד הביטחון הגיב לראשונה לפרסומים ואמר כי מדינת ישראל מאשרת ייצוא מוצרי סייבר רק עבור גורמי ממשל, לשימוש חוקי ולמטרות מניעת וחקירת פשעים ולוחמה בטרור בלבד. עוד נמסר, כי במידה ומתברר שימוש בניגוד להצהרות מטעם המדינות הרוכשות את התוכנה, ננקטים הליכים מתאימים. בתוך כך נאמר, כי "למדינת ישראל אין גישה למידע שנאסף על ידי לקוחות החברה".

האו"ם קרא בתגובה לדיווחים לשיפור הבקרה על תוכנות ריגול. נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, אמרה כי "יש לאמת את הדבר, אך זה יהיה בלתי מתקבל לחלוטין". בתוך כך, עיתון הגרדיאן הבריטי פרסם שמנהיג האופוזיציה ההודית ראול גנדי היה אחת המטרות למעקב על ידי הממשלה באמצעות תוכנת הריגול "פגסוס".

שלשום, תחקיר נרחב של 17 כלי תקשורת ברחבי העולם חשף שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול "פגאסוס" של חברת "NSO" הישראלית כדי לעקוב אחר פעילי זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין. "פגאסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. 

הפופולריים