תחקיר NSO | משרד הביטחון: מייצאים לגורמי ממשל בלבד

תחקיר NSO | משרד הביטחון: מייצאים לגורמי ממשל
במשרד מדגישים כי ייצוא מוצרי סייבר נעשה לשימוש חוקי ולחקירת פשעים ולוחמה בטרור בלבד • נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, הוסיפה כי "יש לאמת את הדבר" • "הגרדיאן": מנהיג האופוזיציה ההודית ראול גנדי היה אחת המטרות •
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איכון טלפון
צילום: איכון טלפון

התחקיר נגד NSO הישראלית: משרד הביטחון הגיב לראשונה לפרסומים סביב תכנת הריגול "פגאסוס" של חברת NSO הישראלית ואומר כי מדינת ישראל מאשרת ייצוא מוצרי סייבר רק עבור גורמי ממשל, לשימוש חוקי ולמטרות מניעת וחקירת פשעים ולוחמה בטרור בלבד. עוד נמסר, כי במידה ומתברר שימוש בניגוד להצהרות מטעם המדינות הרוכשות את התוכנה, ננקטים הליכים מתאימים. בתוך כך נאמר, כי "למדינת ישראל אין גישה למידע שנאסף על ידי לקוחות החברה".

האו"ם קרא בתגובה לדיווחים לשיפור הבקרה על תוכנות ריגול. נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, אמרה היום (שני) כי "יש לאמת את הדבר, אך זה יהיה בלתי מתקבל לחלוטין". בתוך כך, עיתון הגרדיאן הבריטי פרסם שמנהיג האופוזיציה ההודית ראול גנדי היה אחת המטרות למעקב על ידי הממשלה באמצעות תוכנת הריגול "פגסוס".

דובר הממשלה הצרפתית גבריאל אטאל התייחס להאשמות לכאורה ששירותי המודיעין של מרוקו השתמשו בתוכנת הריגול: "מדובר בדבר רציני מאוד". אטאל הוסיף לתחנת רדיו מקומית שמדובר במעשים מעוררי תדהמה באופן קיצוני, ואם יוכחו, אז אלה דברים "חמורים ביותר". 

מאי ברוקס, מומחית סייבר ואבטחת מידע, אמרה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן כי "ההאשמה הראשונית הייתה שמצאו 50 אלף טלפונים שהם יעדים של NSO מאיזשהם שרתים בקפריסין. אבל NSO לא פועלת מקפריסין, היא לא יודעת מי מטרות הקצה, ומוכרת בסופו של דבר למדינות".

אתמול, תחקיר נרחב של 17 כלי תקשורת ברחבי העולם חשף שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול "פגאסוס" של חברת "NSO" הישראלית כדי לעקוב אחר פעילי זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין. "פגאסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך. 

התחקיר החל בעקבות דליפה של יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של "יעדים" – אנשים שלקוחות של "NSO" היו מעוניינים לעקוב אחריהם. בין האנשים שהופיעו ברשימה – עיתונאית ממקסיקו שנרצחה ומקורבים לעיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י שנרצח גם כן. 

ב-"NSO" הגיבו לטענות ומסרו: "מדובר בדוח שיקרי שמבוסס על הנחות יסוד שגויות, במסגרת קמפיין מאורגן ומתוזמר היטב על ידי בעלי עניין ידועים. החברה שוקלת את צעדיה המשפטיים למול הטענות ההזויות שמוצגות. יודגש כי מוצרי החברה נמכרים אך ורק לגופי מודיעין ואכיפת חוק, כחלק מהמלחמה בטרור ובפשיעה חמורה ברחבי העולם".

הפופולריים