מרקל במוקד השיטפונות: "סוריאליסטי ומחריד"

מרקל במוקד השיטפונות: "סוריאליסטי ומחריד"
קנצלרית גרמניה ביקרה בכפר שולד שספג את הנזק הכבד ביותר בנפש וברכוש • גשמים כבדים ירדו הלילה גם באוסטריה, וגרמו להצפות – אדם אחד נהרג • ישראלי שגר במחוז שהוצף בגרמניה: "אנשים לא לקחו ברצינות את האזהרות ששמעו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנגלה מרקל בביקור בכפר שולד, אסון השיטפונות בגרמניה, 18.07.21
צילום: צילום: רויטרס

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ביקרה היום (ראשון) באחד ממוקדי אסון השיטפונות הקטלני שפקד שלשום את מערב אירופה. בסיור בכפר שולד, שספג את הנזק הכבד ביותר בנפש וברכוש, שוחחה הקנצלרית עם תושבי המקום ואמרה כי המצב סוריאליסטי ומחריד. מרקל הוסיפה כי היא מתרשמת מהסולידריות בין התושבים והודתה לצוותי החילוץ. "גרמניה היא מדינה חזקה שיכולה להתמודד עם האסון הזה, הממשלה תספק סיוע כלכלי במהירות", אמרה.

מרקל בכפר שולד, היום (צילום: רויטרס)

מוקדם יותר הבוקר עלה מספר המתים באסון ל-183 בני אדם, מהם 156 אזרחי גרמניה. הלילה החלו גשמים עזים ושיטפונות גם באוסטריה, שם נהרג בן אדם אחד. קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ צייץ: ״גשמים כבדים גורמים בשעה זו לנזקים כבדים באוסטריה. לא נשאיר את הנפגעים לבד ונסייע בבנייה מחדש״.

במהלך הלילה ירדו גשמים כבדים באלפים האוסטרים באזור זלצבורג ובחלקים של בוואריה. בעיר ברכטסגאדן שם מפלס המים עלה ב-1.5 מטר בתוך שעות ספורות. בשלב הזה לא נרשמו פצועים ותושבי האזור קיבלו הודעה מוקדמת שלא לרדת למרתפים בבתיהם מחשש שאלה יוצפו.

אורי שניידר, תושב מדינת המחוז שהוצפה בגרמניה, סיפר בריאיון לאסף ליברמן ויובל אלבשן בתוכנית "קלמן ליברמן בכאן רשת ב: "הבעיה היא שאנשים לא לקחו ברצינות את האזהרות ששמעו. הייתה כאן נבואה די מדויקת של המומחים והמדענים. הרשויות נמצאות אבל הכל קורס. כשיורד לך מבול של פי שלושה או ארבעה מהכמות הרגילה, אתה לא יכול להתגבר על זה". 

"האשליה הייתה שזה יכול לפגוע רק בעולם השלישי, אבל זה היה צפוי גם פה", המשיך שניידר. "הקרקע והשטחים אטומים בחלקם בגלל כבישים או בנייה מרובה וכל מה שהאדם עולל לסביבה. וכשזה קורה אי אפשר לספוג את הכמות הזאת. יש עכשיו סולידריות בין שכנים. אנשים מנסים להציל מה שיש או לתת מחסה למי שצריך". 

הפופולריים