מרקל על השיטפונות: "זו טרגדיה, מספר המתים יהיה רב"

מרקל: "זו טרגדיה, מספר המתים יהיה רב"
יותר מ-100 נהרגו בשיטפונות בגרמניה ובבלגיה, 100 עדיין נעדרים • הגשם השוטף נמשך כל הלילה וגרם לנזק רב • הצבא הגרמני שלח 850 חיילים נוספים כדי לסייע בחילוץ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אירופה שוקעת, בלגיה 15.7.21
צילום: צילום: אי-פי

השיטפונות הכבדים במערב אירופה | מספר ההרוגים במערב גרמניה ובבלגיה עלה היום (שישי) ל-114. במחוז ריינלנד-פאלץ שבחבל הריין בגרמניה לבדו לא יודעים מה עלה בגורלם של 100 בני אדם והם הוכרזו נעדרים. רבים מהתושבים פונו במהלך הלילה באמצעות אוטובוסים כאמצעי בטיחות.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה לאסון ואמרה: "אזורים שלווים עוברים בשעה זו קטסטרופה, אפשר לומר טרגדיה. המילים 'גשמים כבדים' ו'שיטפונות' לא מתחילים לתאר את המצב שם. אני מבכה על האנשים שאיבדו בקטסטרופה הזאת את חייהם. אנחנו עוד לא יודעים את המספר, אבל הם יהיו רבים". 

הגשמים העזים אמנם פסקו, אבל 165 אלף בתי אב במדינות המחוז נורדריין-וסטפאליה וריינלנד-פאלץ עדיין מנותקים מחשמל. הנזק במערב גרמניה נאמד במיליארדים, ובשלב הזה עוד לא ברור מי יפצה את התושבים על הרכוש שאבד להם. כדי לסייע באיתור נעדרים, הצבא הגרמני, הבונדסוואר, שלח 850 חיילים נוספים לאזור. 

בתקשורת הגרמנית מבהירים כי אחת הסיבות למספר הנעדרים הגבוה היא העובדה כי באזורים רבים הקליטה הסלולארית עדיין לא חזרה. כך שקרובי משפחה לא מצליחים לתקשר עם קרוביהם באזורי השטפונות ומוסרים את שמותיהם למשטרה כנעדרים.

אורי שניידר, ישראל שמתגורר באזור השטפונות בגרמניה, סיפר בריאיון לכאן רשת ב: "אפילו הכבישים הפכו לנהרות, כי המים שהגיעו מהגבעות לא יכלו להתנקז. בעיה נוספת היא שיש הרבה כבישים בגרמניה בבנייה, וזה מונע מיכולת הקרקע לספוג את כמות הגשמים שעולה". לדבריו בתוכנית "בחצי היום", "באזור שלנו זה קרה בעיקר בערים הקטנות יותר ובכפרים".

במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בוושינגטון אמרה מרקל: "מדובר ביום של פחד חיים ודיבוק, דאגה וייאוש. מאות אלפים הוכרחו לראות את סביבתם היומית הופכת לפתע לאזור אסון. מבני מגורים הפכו למלכודות מוות, עמקים לנהרות שוצפים, וחוששני שנראה את מלוא היקף הנזק רק בעוד מספר ימים. תנחומיי הכנים יוצאים לאלו שאיבדו בני משפחה וחברים בטרגדיה הזאת, או שהינם עדיין נעדרים. אני כוללת בכל גם את נפגעי השטפונות בבלגיה, לוקסמבורג והולנד".


רחוב מוצף בבלגיה |צילום: אי-פי

קרל היינץ גרים, שהגיע לסייע להוריו בעיר שולד, סיפר לאי-פי כי מעולם לא ראה את נהר אהר בשטף קטלני כל כך. לדבריו, "הלילה הזה היה מטורף". 

שרת הפנים הבלגית ביקשה סיוע מהאיחוד האירופי. שר הפנים הצרפתי שלח בתגובה 40 עובדי חילוץ והצלה לעיר ליאז', שם גרמו גשמים כבדים להצפות. בגרמניה הרשויות הכריזו אתמול על מצב חירום והקנצלרית אנגלה מרקל נשאה נאום מיוחד מוושינגטון, בו אמרה כי "מדובר בקטסטרופה".


השיטפונות בגרמניה | צילום: אי-פי

השיטפונות נגרמו מהגשמים העזים ביותר שנרשמו באזור במאה השנים האחרונות. לפי דיווחים, כוחות ההצלה מתקשים להגיע לבתים שקרסו ולחלץ משם את האנשים שנפגעו בשל הגשמים. הצבא הגרמני התבקש לסייע במאמצי איתור הנעדרים והפינוי. כ-130 אלף בני אדם סובלים מהפסקות חשמל וקשיי קליטה באזור.


חילוץ בבלגיה | צילום: אי-פי


רחוב מוצף בבלגיה | צילום: אי-פי

הפופולריים