עשרה בני משפחה רצחו נערה באכזריות - והבעירו מחאה בסוריה

רצחו נערה באכזריות - והבעירו מחאה בסוריה
תיעוד הרצח של הנערה הסורית עאידה חמודי בידי בני משפחתה מטלטל את העולם הערבי. חמודי, שאולצה להינשא לבן דודה, ניסתה לברוח עם גבר אחר שאיתו רצתה להתחתן. בני המשפחה שזעמו על חילול כבודם, רצחו את חמודי תוך שהם מצלמים את המעשה. האם הסערה המשתוללת ברשתות החברתיות תמנע את הרצח הבא של אישה על רקע כבוד המשפחה?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כתבה של רועי קייס, 13.7.21
צילום: -

אחד הסיפורים שמסעירים את העולם הערבי בימים אלה הוא הרצח המזעזע של עאידה חמודי, צעירה סורית, שאולצה להתחתן עם בן דודה וניסתה לברוח עם צעיר אחר. יותר מעשרה מבני משפחתה רצחו אותה בעילה שחיללה את כבודם ואפילו תיעדו את מעשי הזוועה.

הסרטון עורר זעזוע אדיר וסערה ברשתות החברתיות, כשגם מחאה נשית פרצה בעקבות המעשה המזעזע -  מאות נשים יצאו להפגין על מותה האכזרי במחוז אל-חסכה, אזור שנשלט חלקית בידי הכורדים וחלקית ביד משטר אסד. 

בשיחה עם כאן חדשות אמרה פעילת זכויות האדם מצפון מזרח המדינה רמזיה אחמד: "לא יכולתי להמשיך לראות את הסרטון כשראיתי שירו עליה והיא לא מתה. היא הייתה כמו כבשה. זה רצח מתועב מאוד. הם לא ראו אותה בתור בן אדם. לינא ברכאת, גם היא פעילת זכויות אדם, אמרה: "אין שום זכות לאף בן אדם להרוג בן אדם אחר, לא בתוך המשפחה ולא מחוץ למשפחה". 

ברכאת הוסיפה, כי המקרה של חמודי מבטא בעיה עמוקה הרבה יותר שמחאות, גינויים ואפילו ענישה לא יפתרו: "האנשים שעשו את זה יקבלו עונש בוודאות, אבל זה לא משנה כי מבחינתם מה שהם עשו זה מקור לגאווה וכבוד. העונש הוא חותם ולא דרך הרתעה". 

בתוך כך, ניסתה הפעילה אחמד לתת תשובה למה כן אפשר לעשות נגד התופעה: "צריך לשנות את דרך המחשבה במספר תחומים. שיחות בין נשים לנשים ונשים לגברים. צריך להיות שיח של אנשי דת ושיח של אנשי תרבות, פוליטיקאים וארגוני נשים". מצדה, אמרה ברכאת כי צריך שינוי בחינוך: "יש בעיה בדברים שאומרים אנשי דת שהם מחנכים לא טוב איך להתייחס לאישה ולגוף האישה". 

הפופולריים