טבעת האש במפרץ מקסיקו | בכיר במשרד להגנת הסביבה: "זה יכול לקרות אצלנו"

טבעת האש במפרץ מקסיקו - "יכול לקרות אצלנו"
מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה: "אסור להתמכר לפתרון הגז הטבעי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיעוד: שריפה בלב הים - בשל דליפת גז במקסיקו, 03.07.21
צילום: צילום: אי-פי

טבעת האש במפרץ מקסיקו: הקרע בצינור גז תת ימי שהוביל לטבעת אש במים הביא את הרשויות לשגר במהרה סירות לכבות את השריפה שפרצה. גם בישראל יש צינור שאמור להוביל נפט דרך מפרץ אילת, לפי ההסכם עם איחוד האמירויות. גם אצלנו זה יכול לקרות?

מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, רני עמיר, לא שלל אפשרות כזאת. בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' אמר עמיר: "אני לא יכול להגיד שלא. תקלות קורות בים כל הזמן ובמפורש זה יכול לקרות גם בארץ. ממה שאנחנו מבינים - צינור שמוליך גז טבעי, בקוטר של 12 אינץ', נפרץ מסיבה שאנחנו לא יודעים מה היא ומסיבה עוד יותר לא ברורה זה נדלק".

האזינו לריאיון המלא עם רני עמיר, בכאן רשת ב'

אתמול, תיעודים של השריפה הגדולה שפרצה במפרץ הציפו את הרשתות החברתיות בעולם, כשבהם נראית טבעת אש יוצאת דופן במרכז מי המפרץ, שריפה שכובתה רק אחרי חמש שעות. עמיר הסביר כי "מה שרואים בתמונות - האוניות שמתיזות מים נועדו לקרר את האזור כי הדליקה הייתה קרובה מרחק של 150 מטר מהאסדה. הדרך לכבות גז טבעי היא לסגור את הברזים. מאוד קשה לכבות התלקחות של גז טבעי".

לדברי מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה: "תקלות קורות ואנחנו מסתכלים על זה בדאגה. אם נפט פורץ לים, הוא מזיק לסביבה הימית והוא רעיל. הגז הטבעי הוא פתרון ביניים אבל אסור להתמכר אליו. הצעד הבא הוא אנרגיות מתחדשות".

הפופולריים