מומחים מזהירים: הזן ההודי יתפשט בכל אירופה

מומחים מזהירים: הזן ההודי יתפשט בכל אירופה
מומחי המרכז הבריטי למחלות נשימתיות ממליצים לחדש את הגבלות הכניסה למדינות ביבשת ובבריטניה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פינוי, קורונה, חולים, רוסיה, מוסקווה, מוסקבה
צילום: צילום: אי-פי

תחלואת הקורונה | לפי תחזית שפרסמה היום (ראשון) קבוצת המומחים של המרכז הבריטי למחלות נשימתיות, "הזן ההודי עומד להתפשט בכל היבשת". המומחים ממליצים לחדש את הגבלות הכניסה למדינות ביבשת ובבריטניה. "למידת זן האלפא (הבריטי) איפשר למדענים לחזות כי הזן הנוכחי יהיה מדבק יותר וכי יתפשט באופן מהיר יותר", אמר חבר קבוצת המומחים, פרופסור פיטר הורבי מאוניברסיטת אוקספורד.

תחזית זו משתקפת גם מתחזית שפרסם המרכז האירופי לבקרת מחלות ומניעתן בשבוע שעבר, לפיה 90% ממקרי ההידבקות באירופה עד סוף הקיץ יהיו של הזן ההודי. ארגון הבריאות העולמי דיווח על איתור של הזן כבר בכ-85 מדינות.

הממשלה בדרום אפריקה צפויה גם היא להקשיח את ההגבלות על הציבור בשל הזינוק החד בנתוני התחלואה במדינה שמקורה בזן ההודי. מגמת החמרה בתחלואה נרשמה בכל רחבי היבשת, שבה רוב המדינות מתקשות בהוצאתו לפועל של מבצע חיסונים. ארגון הבריאות העולמי מסר כי "הגל השלישי תופס תאוצה, מתפשט במהירות ומכה קשות. עם מספר נדבקים שעולה במהירות והתגברות התחלואה הקשה, הגל הנוכחי עלול להיות הנורא ביותר שאפריקה חוותה עד כה".

ביום רביעי האחרון התגלה בבריטניה תת-זן חדש לזן ההודי - "דלתא פלוס", אחרי ריצוף גנטי שנערך לזן ההודי המכונה באירופה "דלתא". עשרות מקרים של תת-הזן החדש זוהו נכון ליום רביעי בבריטניה והוא נחשב מדבק אף יותר מקודמו.

לפי הדיווחים, הזו ההודי אחראי לכ-10% ממקרי הקורונה החדשים בצרפת - עלייה מ-2-4% לפני שבועיים. במוסקווה דווח על התפשטות רבתי של הזן. ראש העירייה אמר כי 90% ממקרי הקורונה החדשים בעיר מקורם בזן ההודי. הוא הוסיף כי מערכת הבריאות בעיר "קרובה לקצה הקיבולת", מה שהביא אותו להשתית הגבלות חדשות על 13 מיליון תושבי העיר.

הפופולריים