דיווח: ישראל מסרבת להקלות לעזה לפני פתרון סוגיית השבויים והנעדרים

דיווח בלבנון: ישראל סירבה להעניק הקלות לעזה
לפי הדיווח בעיתון אלאח'באר שליח האו"ם העביר את המסר לחמאס וכן בקשה ישראלית לוויתורים במספר האסירים הפלסטינים שישוחררו. חמאס סירב לבקשה • דיווח פלסטיני: חמאס מתנגד שהרשות תהיה אחראית בלעדית לשיקום רצועת עזה ולהכנסת הכסף הקטרי לרצועה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המשאיות עם הציוד הרפואי שנכנסו לרצועת עזה דרך מעבר ארז, 24.09.19
צילום: צילום פלסטיני

מקורות בפלגים הפלסטינים בעזה מסרו היום (שלישי) לעיתון אל-חבאר הלבנוני כי שליח האו"ם למזרח התיכון, ת'ור ווינסלנד, העביר מסר לחמאס ולפיו ממשלת ישראל מסרבת לפתוח את המעברים ולבצע הקלות שקשורות לרצועת עזה או להכניס מענקים בינלאומיים ואת המענק הקטרי לפני שתיפתר סוגיית השבויים הישראלים.

המקורות ציינו שישראל ביקשה מחמאס לעשות ויתורים במספר האסירים הפלסטינים שדורש חמאס ובתנאים שמציב הארגון כדי לסיים את הסוגיה ונענתה בסירוב מוחלט מצד חמאס. עוד מסרו המקורות שחמאס העביר מסר למתווך האו"ם שהסיכויים להידרדרות גוברים מידי יום.

העיתון הפלסטיני אל-קודס מדווח הבוקר כי חמאס מתנגד לכך שהרשות הפלסטינית תהיה אחראית בלעדית לשיקום רצועת עזה ולהכנסת הכסף הקטרי לרצועה, בלי שחמאס שותף בהחלטות. על פי הדיווח, הנהגת חמאס בעזה שמעה אתמול משליח האו"ם שישראל וגורמים אירופים דורשים שהרשות תהיה מופקדת על סוגיות אלה.

כמו כן חמאס מתנגד לניסיון של ישראל להתנות את שיקום עזה, פתיחת המעברים ושיפור המצב הכלכלי ברצועה, בהשלמת עסקה להשבת הנעדרים וגופות החיילים, ודורש לנתק בין הדברים. גם העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח על התנגדות חמאס להתניות האלה ועל אי נכונותו להתגמש בדרישות שהציב לעסקה. על פי הדיווח בעיתון הלבנוני, יחידות הבלונים והגדר בעזה הועמדו במצב הכן לקראת הסלמה אפשרית מדורגת, והארגונים בעזה סיכמו ביניהם שכל תקיפה ישראלית בעזה תיענה בתגובה לעבר ישובי העוטף.

אתמול פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר דרש בפגישתו עם שליח האו"ם למזרח התיכון להעברה מיידית של המענק החודשי מקטר, בגובה 30 מיליון דולר. הוא איים כי אם הכסף לא יועבר הוא יסלים את המצב בגבול עזה – עם התפרעויות בגדר והפרחת בלוני תבערה.

הפגישה בין השניים הייתה קשה, וסינוואר אמר בסופה כי "אין סימנים לפתרון המשבר ההומניטרי בעזה והכיבוש מנסה לסחוט אותנו". ארגוני הטרור בעזה ייפגשו היום כדי לדון בהתפתחויות האחרונות בנושא הרגיעה ושיקום הרצועה. 

בישראל עדיין אין הסכמות בנוגע להעברת הכסף הקטרי, אך גורמים סבורים כי ניתן לפתור את הסוגיה בשבוע הבא, לאחר ביקור המשלחת הישראלית המתוכננת במצרים. כפי שפורסם בחדשות הערב שלשום, מצרים רוצה שמשלחת בכירה תגיע בשבוע הבא לקהיר לשיחות בנוגע להסדרה ברצועת עזה.

הפופולריים