"כובד ההיסטוריה על כתפיי": לראשונה מזה 100 שנה - רב ראשי לצבא גרמניה

לראשונה מזה 100 שנה - רב ראשי לצבא גרמניה
הרב מרדכי זולט-בלה יהיה הכתובת הרוחנית לכ-350 חיילים יהודים המשרתים בצבא הגרמני - הבונדסוור. בטקס בבית כנסת בלייפציג אמרה שרת ההגנה הגרמנית: יהודיות ויהודים שייכים לגרמניה והיהדות שייכת לבונדסוור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רב גרמניה בונדסוור
צילום: צילום: ללא

בפעם הראשונה לאחר מאה שנים: רב יהודי משרת בצבא גרמניה. הרב מרדכי זולט־בלה הושבע לרב הצבאי הראשי של הצבא הגרמני, הבונדסוור. בטקס בבית הכנסת לייפציג השתתפו שרת ההגנה אנגרט קראמפ-קארנבאור, שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף ומכובדים נוספים. שרת ההגנה בירכה את הרב זולט־בלה ואמרה שליום הזה משמעות מיוחדת, "במיוחד נוכח ההיסטוריה".

רגע לפני ההשבעה התעטף הרב מרדכי זולט-בלה בטלית. בנאומו אמר: ״אני חש בכובד ההיסטוריה על כתפיי. הקהילה היהודית בגרמניה עברה דרך ארוכה כדי להגיע לכאן. לא מדובר בהחלטה קלה לקבל על עצמך את תפקיד הרב הצבאי של הבונדסוור". בצבא הגרמני משרתים כ-350 חיילים יהודים. 

"אפשר לבקר את גרמניה, יש כאן בעיות, לא יעזור לאף אחד לטאטא אותם מתחת לשטיח אבל למרות כל האתגרים יש לי תחושת הודיה עצומה לחיות במדינה שעומדת מאחורי העבר שלה אבל גם מוכנה להסתכל קדימה ופועלת כדי ליצור עולם טוב יותר. את ההודיה הזאת אני צריך להפוך למעשים", אמר זולט-בלה שסיים את נאומו בתפילה לבריאות וסיום מגפת הקורונה.

שרת ההגנה של גרמניה אנגרט קראמפ קארנבאור אמרה בטקס: ״מדובר בפריבילגיה לעמוד כאן בבית הכנסת הזה ולברך את הרב הראשי הצבאי הראשון של הבונדסוור. זאת הפעם הראשונה מזה 100 שנה שרב יהודי ישרת בשורות הצבא הגרמני. גם לבודנסוור יש ליום הזה משמעות מיוחדת. במיוחד נוכח ההיסטוריה שלנו. יש במעמד הזה תחושה של נורמליות שמכירה בחיים היהודים בגרמניה, שמכירה בכך שיהודיות ויהודים שייכים לגרמניה ושהיהדות שייכת לבונדסוור". 

נשיא ועידת רבני אירופה והרב הראשי במוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט בירך על המינוי ההיסטורי ואמר: "קשה לדמיין רב יהודי לובש את מדי הצבא הגרמני אחרי 80 שנה אחרי השואה. מדובר בצעד משמעותי בחיזוק היחסים בין העם הגרמני לבין הקהילה היהודית שמתגוררת בגרמניה במאות שנים. הקמת הרבנות הצבאית בצבא הגרמני, שולחת מסר ברור של סובלנות שיקדם אותנו צעד נוסף לשמור על חופש הדת של היהודים בגרמניה ולהיאבק כנגד כל תופעה של אנטישמיות שתצוץ בשלב כזה אחר".

הפופולריים