"זה לא משנה אם אצביע או לא": תושבת טהראן בשיחה עם כאן חדשות

תושבת טהראן: "זה לא משנה אם אצביע או לא"
באיראן בוחרים נשיא חדש, אבל משיעורי ההצבעה הנמוכים אפשר להבין מה האיראנים עצמם חושבים על השלטון ברפובליקה האסלאמית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בחירות לנשיאות איראן
צילום: בחירות לנשיאות איראן

"לא משנה אם אצביע או לא - הנשיא כבר נבחר", כך סיפרה אתמול תושבת טהראן בשיחה מיוחדת עם כאן חדשות על רקע הבחירות לנשיאות איראן שתוצאותיהן צפויות להתקבל היום (שבת). הקלפיות באיראן נפתחו אמש ב-07:00 בבוקר, והיו פתוחות כל היום. שיעורי ההצבעה היו נמוכים, והם יכולים כנראה ללמד על הייאוש של האיראנים עצמם מהשלטון שלהם.

המצב הכלכלי והעובדה כי הבחירות נראות "מכורות מראש", גרמו למצביעים רבים להכריז מראש כי לא ילכו לקלפי. "זה כבר לא משנה", אמרה תושבת טהראן לכאן חדשות. "במדינות שבהן יש את שלטון חכם ההלכה (האייתוללות - כ.ח.), זה לא משנה אם מצביעים או לא - הוא כבר נבחר לנשיא הרפובליקה. אני מקווה שאיראן תצא לחופשי".

מצב הכלכלה באיראן הוחמר בשנה האחרונה בעקבות מגפת קורונה, ונראה כי אין עוד מקום לקולות האופוזיציה. מועצת שומרי החוקה אישרה שבעה מועמדים בלבד להתמודדות בבחירות, מתוך כמעט 600 איש שהגישו מועמדות.

בימים האחרונים פרשו ארבעה מועמדים מתוך השבעה, ולקו הסיום הגיעו שלושה: איברהים ראיסי, ראש הרשות השופטת של איראן, מוחסן רזאי, לשעבר מפקד משמרות המהפכה, ועבד אל-נאסר המתי, נגיד הבנק המרכזי של איראן עד לפני שבועיים. מבניהם, המתי נחשב למתון יחסית, השניים האחרים לשמרנים. ראיסי הוא שמרן נוקשה, וידוע בכינוי "התליין", על תפקידו כסגן התובע הכללי של טהראן בסוף שנות ה-80, אז היה אחראי להוצאתם להורג של אלפי אסירים פוליטיים.

ראיסי מזוהה מאוד עם הקו השמרני הקיצוני יחסית של המנהיג העליון חמינאי, ונחשב כמועמד להחליפו בעתיד. ראיסי התמודד מול רוחאני בבחירות הקודמות והובס. כדי לנצח בסיבוב ראשון זקוק המועמד ליותר מ-50% מהקולות.

הפופולריים