דליפה בכור גרעיני בסין? הממשל האמריקני בודק

דליפה בכור גרעיני בסין? הממשל האמריקני בודק
זאת בעקבות אזהרה ל"איום רדיולוגי מיידי", שהתקבלה מחברה צרפתית השותפה בבעלות במפעל בו ככל הנראה התרחשה הדליפה. הסינים מואשמים כי האחראים לבטיחות המפעל מטעם הממשל העלו את הרף הדרוש לאיתור דליפה של חומרים רדיואקטיביים בסביבת המפעל, וזאת על מנת שלא לסגור אותו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפעל טאישן, מחוז גואנגדונג שבדרום מזרח סין, ארכיון
צילום: צילום: אי-פי

הממשל האמריקני בודק דיווחים לפיהם הייתה דליפה בכור גרעיני בסין, כך דווח היום (שני) בתקשורת האמריקנית. הבדיקה נערכת לאחר שחברה צרפתית שהמפעל Taishan במחוז Guangdong נמצא בבעלות חלקית שלה הזהירה מפני "איום רדיולוגי מיידי", כך לדבריי מקור בממשל לרשת CNN, שגם נחשפה למסמכים בעניין.

האזהרה שהתקבלה כללה האשמה שלפיה האחראים לבטיחות המפעל מטעם הממשל הסיני העלו את הרף הדרוש לאיתור דליפה של חומרים רדיואקטיביים בסביבת המפעל, וזאת על מנת שלא לסגור אותו. למרות האזהרות, ממשל ביידן מעריך בשלב הזה שהמפעל לא נמצא על סף משבר של ממש.

הדיווח מגיע על רקע מתחים בין הממשל בארה"ב לממשל בסין. לפני מספר חודשים התבטא שר החוץ האמריקני בלינקן כי המדיניות של סין מאיימת על הסדר העולמי ולכן ארצות הברית נחושה לפעול נגדה. לאחרונה אישר הסנאט בארצות הברית הצעת חוק, במסגרתה יושקעו 250 מיליארד דולר, שמטרתם להגדיל את היכולת להתחרות בשאיפותיה הכלכליות והצבאיות של סין. הכספים הללו יושקעו בחמש השנים הקרובות בטכנולוגיה אמריקנית, וגם במדע ובמחקר. מהלך שגרר ביקורת מצד הממשל הסיני.

הפופולריים