דיווח בארה"ב: הקשר האמריקני-ישראלי-סעודי לניסיון הטלטלה בארמון המלוכה הירדני

דיווח: הקשר המשולש מאחורי ניסיון הטלטלה בירדן
הוושינגטון פוסט: מנהיגים פוליטיים בישראל, בארה"ב ובסעודיה גיבו לכאורה את הניסיון לערער את יציבות משטרו של עבדאללה מלך ירדן ולהסית נגד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עבדאללה, נתניהו, טראמפ
צילום: צילום: רויטרס

עבדאללה מלך ירדן צפוי להיות המנהיג הערבי הראשון שיבקר בבית הלבן וייפגש עם הנשיא ג'ו ביידן בקיץ הקרוב, ייתכן כבר בסוף החודש. כך מסרו יועציו של מלך ירדן לעיתון האמריקני וושינגטון פוסט. הדברים פורסמו בטור של העיתונאי דיוויד איגנאשיוס במדור הדעות של העיתון.

בטורו פרסם העיתונאי האמריקני פרטים מתוך חקירת פרשת הקנוניה לכאורה שיוחסה לנסיך חמזה, אחיו למחצה של מלך ירדן ובנה של המלכה נור, ושני בכירים אחרים המקורבים למשפחת המלוכה ההאשמית, לפני כחודשיים. על פי הדיווח, שאין לו אישור ממקור אחר, התנגדותו של מלך ירדן לעסקת המאה של טראמפ הביאה את השלושה לפעול בניסיון לערער את יציבות משטרו ולהסית נגדו ולא לבצע הפיכה, והם קיבלו לכך רוח גבית ממנהיגים פוליטיים בארצות הברית, ישראל וסעודיה. בכיר ב-CIA לשעבר ציין כי הנשיא טראמפ היה משוכנע שהמלך הירדני מהווה מכשול למימוש תוכניתו באזור.

על פי הדיווח, אחד משני המקורבים למשפחת המלוכה הירדנית שנעצרו בפרשה יצר קשר עם שגרירות זרה לפני שנתיים, כדי לגשש אצלם אם ארצם תתמוך בנסיך חמזה כחלופה למלך והמשיך בקשר עמם גם לאחר מכן. בכיר לשעבר בשירות ביון מערבי העריך כי מדובר בשגרירות ארצות הברית. המקורב השני למשפחת המלוכה הירדנית שנעצר בפרשה היה מקורב גם ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. בשנה שעברה, התקבל מידע מודיעיני כי מקורביו של הנסיך חמזה מנסים לגייס תמיכה מצד גורמים שבטיים בירדן.

עוד נטען בוושינגטון פוסט כי לאחר התפוצצות הפרשה שיגרו נציגים משירותי הביון בישראל מסרים למלך ולפיהם אין להם שום קשר לפרשה. על פי גורם ביון אמריקני לשעבר, נאמר במסר נאמר: "זה לא אנחנו, אלא מעלינו".

הפופולריים