תצלומי לוויין חשפו: פעילות חשודה באתר גרעין איראני

תצלומי לוויין חשפו: פעילות באתר גרעין איראני
תיעוד שהגיע לרשת פוקס הציג עבודות נרחבות באתר סנג'אריאן ליד טהראן. בעבר דווח כי היא מפתחת בו בחשאי נפצים לפצצות גרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תצלומי לוויין מראים פעילות חשודה באתר גרעין איראני
צילום: צילום: Maxar

על רקע שיחות הגרעין בווינה, ממצאים חדשים מאתר גרעין איראני: רשת החדשות פוקס האמריקנית הציגה תמונות לוויין חדשות המציגות פעילות יוצאת דופן באתר סנג'אריאן לא הרחק מטהרן, שבעבר דווח כי היא מפתחת בו בחשאי נפצים לפצצות גרעין.

התמונות, שהושגו באמצעות חברת הלוויינות מאקסר, הראו 18 כלי רכב באתר ביום אחד באוקטובר שנה שעברה. כמו כן נראו כלי רכב נוספים בחודש ינואר, בכביש גישה שמאוחר יותר כוסה. כיום, סיפר החוקר איתי בר לב לרשת פוקס כי כל מה שנראה באתר הוא חפירות. 

האתר נחשף בפעם הראשונה כאשר המוסד השיג את ארכיון הגרעין הסודי של איראן לפני כשלוש שנים. ברקע הזה, יחל ביום חמישי הסבב השישי של שיחות הגרעין עם איראן בווינה. הן נציגי ארצות הברית בשיחות והן נציגי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הביעו דאגה מהתקרבותה של איראן לסף הגרעיני. 

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) פרסמה לפני כשבוע וחצי דוח רבעוני מטעמה ובו נכתב כי איראן כשלה להסביר עקבות אורניום מעובד בכמה אתרים לא מוכרזים שברשותה. בנוסף, נכתב כי טהראן העשירה כמות של אורניום פי 16 ממה שמותר לה על פי הסכם הגרעין.

המנהל הכללי של סאב"א, רפאל גרוסי, כתב בדוח שנשלח לנציגי המדינות החברות בסוכנות: "לאחר חודשים רבים איראן נכשלה מלהעניק את ההסבר לנוכחות חומר גרעיני בכל שלושת האתרים בהם הסוכנות ביקרה".

במסמך שנכתב על ידי מנכ"ל הסוכנות, כתב גרוסי כי לסבא"א: "לא הייתה כל גישה למידע ממכשירי הפיקוח האינטרנטיים והאלקטרוניים כמו גם למרשמי מידות מהמכשירים שהסוכנות עצמה התקינה מאז 23 לפברואר". מהמסמך עולה עוד כי על אף שסבא"א הכירה בהחלטה האיראנית לצמצם את גישתה לחומרים ממצלמות אבטחה - מתברר כי האיראנים החמירו בצעדים למניעת פיקוח, זאת בשעה שהיא מעשירה אורניום ברמה הגבוהה ביותר עד כה.

הפופולריים