חוק המואזין: הגרסה הסעודית

חוק המואזין: הגרסה הסעודית
הממשלה בריאד החליטה לצמצם את השימוש ברמקולים במסגדים ועוררה סערה • גורמים שמרניים תקפו – למה מוזיקה רועשת כן, ותפילה לא?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תפילה במסגד בסעודיה, ארכיון
צילום: צילום מסך מתוך חדשות הלילה

סעודיה מנמיכה את הרמקולים במסגדים או לפחות מנסה. אחת ההחלטה המעניינות שקיבלו בממלכה השמרנית בימים האחרונים נוגעת לשימוש ברמקולים חיצוניים במסגדים בזמן התפילות. משרד ההקדשים הדתיים החליט השבוע, מתוך התחשבות בסביבה, לצמצם את השימוש ברמקולים הללו רק בעת הקריאות לתפילה, כלומר לא בעת התפילה עצמה וגם זה בתנאי שעוצמת הרמקול לא תהיה גבוהה בשליש מהדרשן במסגד. במשרד ההקדשים הסעודי אומרים שהם קיבלו תלונות בנושא.

עבד אל-מג'יד א-סעדוני, תושב ריאד, סיפר לכאן חדשות שמבחינתו מדובר בהחלטה מובנת מאליה ובייחוד שבאחת המסורות, צוטט הנביא מוחמד אומר שהמתפללים במסגד לא צריכים לגרום אי נוחות אחד לשני באמצעות הגברת קולם, וכן שהקול של מוביל התפילה חייב להישמע היטב בכל רחבי בית התפילה, אך לא מחוצה לו.

בסעודיה יש כמעט מאה אלף מסגדים ועל פי ההחלטה ישנם צעדי ענישה למי שיפר אותה. כאמור יש גם מי שאינם מרוצים מההחלטה. ברשתות החברתיות תקפו את סעודיה בטענה שמדובר בפגיעה בדת ובקוראן ואף עלו טענות על כך שהממסד הדתי בסעודיה צבוע, שכן מורשית השמעת מוזיקה בקול רם במרחבים ציבוריים, מלבד "קול הקוראן".

לסיכומו של עניין, גם אם לסעודים יש צידוקים הלכתיים לוויתור על הרמקולים לפחות באופן חלקי, אין ספק שמדובר בניסיון להראות סעודיה קצת אחרת, כזו ששמה את האינטרס של האזרחים לפני עוצמת הקול בהתפילה. והקיצוניים שבממלכה ומחוץ לה לא מתכוונים לשנות בקרוב את דעתם.

הפופולריים