סין הודיעה: זוגות יוכלו ללדת עד 3 ילדים

סין הודיעה: זוגות יוכלו ללדת עד 3 ילדים
נשיא סין אישר לסיים את מדיניות שני הילדים שהופעלה בחצי העשור האחרון ולהגדיל את מכסת הילדים לכל משפחה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תינוקות סיניים
צילום: אי-פי

הסוף למדיניות שני הילדים: סין הודיעה היום (שני) כי ההוראה ולפיה יכול זוג להביא לעולם שני ילדים בלבד תבוטל. במקום זאת תאשר המדינה לאזרחיה ללדת עד שלושה ילדים. ההחלטה התקבלה באישורו של הנשיא שי ג'ינפינג בעקבות נתונים שהראו כי אחוז הילודה במדינה ירד בעשור האחרון לשפל של עשורים.

המפלגה הקומוניסטית הודיעה ש"ההחלטה תשפר את מבנה האוכלוסייה של המדינה, ותעזור להוציא לפועל את האסטרטגיה הלאומית". ההחלטה, משקפת את הדאגה בסין, נוכח עלייה במספר המבוגרים שחיים במדינה והשפעות הירידה בילודה על הכלכלה והעתיד של סין כאחת המעצמות החזקות בעולם.

מהנתונים בסקר האחרון שבוצע עולה כי בשנה האחרונה נולדו בסין כ-12 מיליון תינוקות. זאת לעומת כ-18 מיליון תינוקות שנולדו בשנת 2016, אז נחקק חוק שני הילדים שהחליף את מדיניות הילד היחיד שהונהגה במדינה במשך עשרות שנים. מדובר בילודה הנמוכה ביותר מאז שנות ה-60' - כ-1.3 תינוקות לכל אישה.

ב-2020 היה מספר האנשים מעל גיל 60 בסין – 264 מיליון. עד 2025 צפוי מספר זה להגיע ליותר מ-300 מיליון איש, חמישית מהאוכלוסיית במדינה. בסין חוששים מהמשך אחוז ילודה נמוך לצד עלייה בתוחלת החיים, דבר שייצור מחסור בידיים עובדות בעשורים הבאים.

ההגבלות על מבנה המשפחה בסין מתקיימות מאז 1980, אז יצאה לפועל מדיניות "הילד האחד", כדי להאט את הצמיחה בילודה.  ב-2013, גורמים בסין החלו להבין את המשמעות של הזדקנות האוכלוסייה. אז הממשל איפשר להורים שנולדו למשפחה של "ילד אחד" להביא עד שני ילדים בעצמם. ב-2016 ההגבלה עלתה לשני ילדים לכולם. מאז ועד היום הופעלו לחצים על הממשל הסיני, לנטוש את ההגבלות על הילודה. 

ועדיין – ההודעה היום הפתיעה לא מעט מומחים. היו מי שחשבו שייקח עוד זמן עד להחלטה הזאת. ברשתות החברתיות בסין יש מי שמותחים ביקורת על כך שהמהלך אינו יעיל: "צעירים גם ככה לא מצליחים אפילו למצוא לעצמם אוכל, אז איך לשלושה ילדים?".

הדבר עשוי גם לעורר דיון על זכות הנשים על הגוף שלהן. במשך עשרות שנים מדיניות התכנון המשפחתית של סין הסמיכו את הרשויות להטיל קנס על זוג עם יותר מילד אחד, מה שגרם לנשים רבות לעבור הפלה או פעולות של עיקור.

 

 

הפופולריים