מעצר העיתונאי הבלארוסי: ארה"ב תחדש את העיצומים על ממשלתו של לוקשנקו

ארה"ב תחדש את העיצומים על ממשלת בלארוס
הממשל האמריקני קרא לנשיא לוקשנקו לאפשר חקירה של האירוע • דוברת הבית הלבן אמרה שהממשל מכין רשימה של חברים בכירים בממשלת מינסק שיוטלו עליהם עיצומים • ארה"ב תשעה את ההכנות ליישומו של הסכם עם בלארוס שנחתם לפני שנתיים בתחום התעופה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המטוס של ריינאייר שהוכרח לנחות בבלארוס ופעיל האופוזיציה רומן פרוטסביץ' | 24.05.21
צילום: צילום: רויטרס

חטיפת המטוס שמסעירה את אירופה | עוד יום

ארצות הברית קראה הלילה (שבת) לנשיא בלארוס, אלכסנדר לוקשנקו, לאפשר חקירה בינלאומית מהימנה של מעצר פעיל האופוזיציה רומן פרוטסביץ'. הממשל האמריקני הודיע כי ייחדש ביום חמישי הבא את העיצומים על תשע חברות בבעלותה של ממשלת בלארוס.

דוברת הבית הלבן אמרה כי הממשל מכין רשימה של חברים בכירים בממשלת מינסק שיוטלו עליהם עיצומים. עוד אמרה כי ארצות הברית תשעה את ההכנות ליישומו של הסכם עם בלארוס שנחתם לפני שנתיים בתחום התעופה.

אחרי שאנשי ביטחון בבלארוס הכריחו מטוס נוסעים לנחות במינסק, בטענה שבמטוס הוטמנה פצצה - במשרד התחבורה המקומי טוענים כי ההתרעה על פצצה במטוס של חברת "ריינאייר" ביום ראשון הגיעה מארגון הטרור חמאס. לפי טענת הרשויות באימייל שהתקבל נכתב: "אנו חיילי חמאס דורשים שישראל תפסיק את האש בעזה, אנו דורשים שהאיחוד האירופי יפסיק לתמוך בישראל במלחמה". 

על המטוס – שאמור היה לצאת מאתונה ולנחות בבירת ליטא, וילנה –  היה  פעיל האופוזיציה והעיתונאי רומן פרוטסביץ'. הפעיל נעצר על ידי אנשי השירות החשאי של משטר לוקשנקו, שעלו על הטיסה והצליחו להסיט את מסלולו של המטוס. המקרה עורר ביקורות חריפות מצד גורמי אופוזיציה בבלארוס וברחבי העולם. 

 

הפופולריים