הרופאים החלו להעיר את איתן בירן בן ה-5: "אופטימיים, אך מצבו עדיין קריטי"

הרופאים החלו להעיר את איתן בירן בן ה-5
האפיפיור: עוקב אחר סיפורו • באיטליה מעריכים: זהו החלק שהביא להתרסקות • דיווח: יום לפני הטרגדיה עצר הרכבל לחצי שעה ואז המשיך את עבודתו כרגיל • החוקרים מעריכים שהתקלה לא נגרמה מהעלמת עין • הרכבל עבר בדיקות בתחילת החודש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמית וטל בירן שנהרגו באסון הרכבל באיטליה יחד עם הבן איתן 25.03.21
צילום: -

אסון הרכבל באיטליה: הרופאים החלו היום (שלישי) להעיר את איתן בירן בן החמש. מבית החולים בטורינו נמסר כי "אנחנו אופטימיים אך מצבו עדיין קריטי והוא מונשם". האפיפיור הביע היום "צער גדול" על התאונה, ושלח "תנחומים מכל הלב" למשפחות הקורבנות. האפיפיור ציין כי הוא עוקב אחר סיפורו של איתן. גופותיהם של בני משפחת בירן-פלג-כהן צפויה לצאת מחר בשעה 14:00 ממילאנו, שעון מקומי וצפויה לנחות בישראל בשעה 18:45.

כמו כן, כלי תקשורת מרכזיים באיטליה מצביעים על צילומים מזירת ההתרסקות, ומהם עולה שעל הקרון היה מותקן חלק בשם ה"מזלג" שנועד להיות על הקרון כשהוא אינו בשימוש, ונועד דווקא לשחרר אותו כשהוא אינו מוסע.

ה"מזלג"

ייתכן ונוכחותו של ה"מזלג" על הקרון בעודו פועל מנעה את פעולת הבלם הידני, שנועד לעצור את הקרון בעת חירום. בכך ייתכן אישוש להנחה שעלתה אתמול לפיה אי פעילותו של הבלם הידני הביאה להידרדרות ובסופו של דבר לקריסה של הקרון. 

ראש מערך בריאות הציבור בטורינו, ג'ובאני לה-וואלה, אמר: "נעניק תמיכה פסיכולוגית שחייבת להיות לילד, כשיתחיל להתאושש מההרדמה. קבוצת הפסיכולוגים שלנו שעובדת בבית החולים, ומומחים שעוסקים בדיוק במקרים כאלה החלו להתכונן עוד אתמול. הם יעניקו את ההמלצות הנדרשות גם לצוות הרפואי במהלך היציאה ההדרגתית מההרדמה וכשהילד יתעורר לחלוטין".

העיתון האיטלקי לה-רפובליקה, דיווח הבוקר כי ביום שבת, יום לפני הטרגדיה, הרכבל עצר לחצי שעה, ואחר כך המשיך את עבודתו כרגיל. על פי הדיווח, טכנאי נקרא למקום כדי להשיב את הרכבל לפעילות. בינתיים לא נמצא שום קשר בין התקלה הזאת לבין התאונה. החוקרים סבורים כי התקלה לא נגרמה בגלל התעלמות או העלמת עין. הרכבל עבר בדיקות בתחילת החודש.

העיתון האיטלקי קוריירה דלה סרה דיווח כי בידי הרשויות נמצא תיעוד ממצלמות האבטחה של הרגעים האחרונים לפני ההתרסקות. על פי הדיווח התיעוד לא פורסם בתקשורת, מכיוון שהחוקרים החרימו את מצלמות האבטחה. עוד דווח כי בסרטון ניתן לשמוע את הקולות מתוך קרון הנוסעים.

העיתון דיווח עוד כי החברה האחראית על תחזוקת הרכבל הודיעה שבדיקת הבטיחות האחרונה שביצעה הייתה ב-3 במאי, לפני 22 יום. החברה מסרה את הרשימה של הבדיקות שנעשו ברכבל בחודשים האחרונים, והדגישה ש"בדיקות יומיות ושבועיות נדרשו כדי לפעול בצורה רגילה ולתפעל את הרכבל בצורה אחראית".

בבדיקת ה-MRI שנערכה לאיתן בירן בן החמש שנפצע קשה באסון נשלל אתמול נזק לעמוד השדרה ולפי שעה אין אינדיקציה לנזק מוחי. 

הפופולריים