משרד התחבורה בבלארוס: חמאס התריע על פצצה במטוס שבו היה פעיל האופוזציה

איך חמאס קשור למעצר פעיל אופוזיציה בבלארוס?
אנשי ביטחון במשטר לוקשנקו הכריחו מטוס נוסעים לנחות בבירת בלארוס מינסק, ועצרו את רומן פרוטסביץ' שהיה עליו. שר החוץ הבריטי: לצעד הזה יהיו השלכות רציניות. בנאט"ו קראו לפתוח בחקירה בין לאומית. שר התחבורה של ליטא: הטיסות שלנו לא יעברו מעל השטח האווירי של בלארוס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המטוס של ריינאייר שהוכרח לנחות בבלארוס ופעיל האופוזיציה רומן פרוטסביץ' | 24.05.21
צילום: צילום: רויטרס

מעצר פעיל האופוזיציה הבלארוסי: אחרי שאנשי ביטחון בבלארוס הכריחו מטוס נוסעים לנחות במינסק, בטענה שבמטוס הוטמנה פצצה - במשרד התחבורה המקומי טוענים היום (שני) כי ההתרעה על פצצה במטוס של חברת "ריינאייר" אתמול הגיעה מארגון הטרור חמאס. לפי טענת הרשויות באימייל שהתקבל נכתב: "אנו חיילי חמאס דורשים שישראל תפסיק את האש בעזה, אנו דורשים שהאיחוד האירופי יפסיק לתמוך בישראל במלחמה". 

על המטוס – שאמור היה לצאת מאתונה ולנחות בבירת ליטא, וילנה –  היה  פעיל האופוזיציה והעיתונאי רומן פרוטסביץ'. הפעיל נעצר על ידי אנשי השירות החשאי של משטר לוקשנקו, שעלו על הטיסה והצליחו להסיט את מסלולו של המטוס. המקרה עורר ביקורות חריפות מצד גורמי אופוזיציה בבלארוס וברחבי העולם. 

כלי תקשורת בלארוסיים דיווחו שברגע שהמטוס נכנס לשטח האווירי של בלארוס, אנשי השירות החשאי שעלו על הטיסה התווכחו עם הצוות שעל המטוס וטענו שהוטמנה בו פצצה. בלית ברירה הצוות שידר אות מצוקה ונחת במינסק. עם הנחיתה פרוטסביץ' הובא למעצר בנמל התעופה של מינסק. יחד איתו נכלאה גם חברתו סופיה ספגה, שהייתה עימו בטיסה. 

מה רוצה חמאס? | האזינו לפרק ב"עוד יום"

באיחוד האירופי אומרים שמנהיגי המדינות ידונו באירוע הזה מחר בפסגה שצפוייה להתקיים. בנאט"ו הוסיפו שמדובר בתקרית מסוכנת וקראו לפתוח בחקירה בין לאומית בנושא. שר החוץ הבריטי דומיניק ראאב טען שלצעד הבלתי מתקבל על הדעת הזה, מצד נשיא בלארוס לוקשנקו, יהיו השלכות רציניות. 

 רומן פרוטסביץ' (צילום: רויטרס)

מנכ"ל חברת התעופה "ריינאייר", אמר היום לתחנת רדיו בריטית שהפעולה הבלארוסית הייתה בגדר "מעשה פיראטי של מדינה". מנהיגת האופוזיציה הבלארוסית סבטלנה טיכאנובסקאיה, מסרה ממקום מושבה בווילנה שהיא המומה ממעצר פרוטסביץ'. 

בתגובה לאירוע שר התחבורה של ליטא הודיע שכל הטיסות שממריאות או נוחתות במדינתו לא יטוסו דרך המרחב האווירי של השכנה בלארוס. הוא הוסיף שכבר כעת חברות התעופה "לוט", "וויז אייר" ו"אייר בלטיק" נמנעות מלטוס דרך המרחב האווירי של בלארוס. בד בבד, בלארוס הודיעה על הקמת ועדת חקירה לבדיקת התקרית, שתוצאותיה יפורסמו בקרוב. 

הפופולריים