קריסת הרכבל: "האב גונן על איתן בן ה-5 וכך הציל את חייו"

קריסת הרכבל: "האב גונן על בנו והציל את חייו"
עוד פרטים על חקירת האסון שבו נהרגו 14 בני אדם בהם חמישה ישראלים • התובע שאמון על החקירה: "הכבלים פגומים ומערכת בלם החירום לא פעלה" • ראש ממשלת איטליה מריו דרגי מסר את תנחומיו למשפחות הרוגי האסון • זעזוע ותסכול ברשתות החברתיות במדינה: "אי אפשר למות ככה בזמן חופש בשנת 2021"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משפחת בירן שנהרגה באסון הרכבל באיטליה 23.05.21
צילום: -

סוכנות הידיעות האיטלקית "אנסה" דיווחה היום (שני) כי מחקירה ראשונית של נסיבות קריסת הרכבל בצפון איטליה, עולה כי שני גורמים עיקריים הובילו לאסון. על פי הדיווח, ראש משלחות החילוץ של מחוז האלפים - מטאו גספריני, העריך כי מדובר בשילוב של קריסת כבל התנועה הראשי וכישלון פעולת בלם החירום. גספריני הוסיף כי הקרון שקרס צבר תאוצה לפני שניתק משני הכבלים הנוספים, וצנח אל הקרקע. עוד דווח היום כי הקריאה הראשונה שהגיעה אל שירותי ההצלה התקבלה סביב השעה 12:15 (שעון איטליה) מעד ראייה שראה את הקריסה.

התובע של העיירה ורבניה, שאמון על חקירת נסיבות התרסקות הקרון, אמר היום לעיתון "לה רפובליקה" כי חוקרי משרדו התחילו לאסוף ראיות אמפיריות מזירת האסון. "הכבלים פגומים ומערכת בלם החירום לא פעלה", אמר התובע. לדבריו המערכת עבדה בקרונות האחרים ברכבל. הוא הוסיף כי מנגנוני הבטיחות הם אלו שיכולים להיות הסיבה להתרסקות הקרון, אם כי פעולות התחזוקה שלהם היו תקינות.

בין הרוגי האסון חמישה ישראלים בני משפחה אחת: עמית בירן, בן 30, רעייתו טל פלג-בירן, בת 26 ובנם תום, פעוט בן שנתיים. אחיו, איתן, בן 5, נפצע קשה. עוד ניספו באסון הסבא והסבתא של טל שבאו מישראל לבקר את המשפחה: יצחק כהן, בן 81 ואשתו ברברה, בת 71, תושבי תל אביב. על פי דיווח בעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה", צוותי הרפואה ביצעו באיתן פעולות החייאה ו-48 השעות יהיו קריטיות לחייו. עוד דווח כי אביו, עמית, גונן עליו בעת קריסת קרון הרכבל ובכך למעשה הציל את חייו.

האזינו לריאיון עם עירית רבינוביץ' בכאן רשת ב

עירית רבינוביץ', חברתם ושכנתם של בני משפחת בירן, סיפרה בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי גילתה על האסון במקרה דרך כלי התקשורת המקומיים: "שמענו על האסון בצוהריים אבל אף אחד לא חשב שהם קשורים לזה. ידענו שהם נוסעים לאגם מאג'ורה לטיול עם סבא של טל. בשעות הערב בתקשורת האיטלקית ראינו את השמות של החברים שלנו. ככה גילינו. אנחנו חברים טובים, נפגשים המון. זו משפחה מקסימה עם ילדים מקסימים. אנחנו ארבע משפחות שנפגשות המון אחרי הצוהריים ובסופי השבוע והחגים. כמו משפחה".

רבינוביץ' קראה לחקור את מחדל התאונה וסיפרה על חבריה: "עמית וטל הם זוג שמח ואופטימי. תמיד דאגו והתעניינו. חלק חשוב בחבורה שלנו. הורים מדהימים ומסורים. עבדו קשה תוך כדי הלימודים. חרוצים מאוד. זו אבידה גדולה".  

זירת התרסקות הרכבל, אתמול (צילום: גטי אימג'ס)

כריסטיאנו לאלטרלה, המחלץ הראשון שהגיע לזירת האסון, סיפר היום בריאיון לעיתון "קוריירה דלה סרה" כי המראות שנגלו לעיניו היו הקשים ביותר שראה בחייו. "ככל שהתקדמנו לשם קיוויתי שלא יהיה אף אחד בקרון, אבל מצאנו שדה קרב", סיפר אלטרלה. הוא הוסיף כי כשנכנס לקרון גילה חמישה בני אדם אחד על גבי השני. "אחד מהם נשם וניסיתי להציל אותו. חיברנו לו מסכת חמצן, אבל הוא לא שרד. היה מתחתיו תינוק, העיניים שלו היו עצומות".

עוד אמר אלטרלה כי מחוץ לקרון היו פזורים יתר ההרוגים. לדבריו, מדובר באסון הגדול ביותר שאירע באתר, שבו נהרגו בעבר שני בני אדם בהתרסקות מטוס ובן אדם אחר בהידרדרות רכבת ממסילה. "אני לא יכול לחשוב על מה שראיתי, זה יותר מדי", הוא הוסיף.

ראש ממשלת איטליה, מריו דרגי, שעקב אחר העדכונים מזירת האסון והדיווחים על חקירת נסיבותיו, פרסם מוקדם יותר הודעת ניחומים למשפחות של קורבנות האסון. "שמעתי בצער רב את החדשות על התאונה הטראגית", כתב דרגי. "אני מוסר את תנחומי מכל הממשל למשפחות הקורבנות, מחשבותינו עם הילדים שנפצעו ועם משפחותיהם".

במקביל, זעם, זעזוע ותסכול ברשתות החברתיות באיטליה. גולשים רבים במדינה הביעו את מורת רוחם עם פרסום דבר האסון שהביא למותם של 14 בני אדם. "אבסורד שדבר כזה קורה. לא סיימו לשפץ שם ולבנות מחדש רק ב-2016? כמה אנשים צריכים למות?" שאל גולש אחד בטוויטר. אחרים ביקשו להתפלל לשלום הילדים שנלחמים על חייהם, בהם איתן בירן, בנם של עמית וטל בירן שנהרגו. בין התגובות הנפוצות ברשת ביממה האחרונה הייתה: "אי אפשר למות ככה בזמן חופש בשנת 2021". גולשים אחרים כתבו כי "הדבר הנורא, זה שדברים יהיו מעתה תחת חקירה במשך עשור ולא יאשימו אף אחד", ורמזו על "משחק האשמות" שעלול להיווצר.

הפופולריים