השוטר שחנק למוות את ג'ורג' פלויד מבקש משפט חוזר

השוטר שרצח את ג'ורג' פלויד מבקש משפט חוזר
דרק שובין, שהורשע לפני שבועיים ברצח, טוען שלא זכה למשפט הוגן, שנפלו פגמים בהתנהלות התביעה וחבר המושבעים, וגזר הדין אינו חוקי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיעוד ממעצר ג'ורג' פלויד ממצלמות הגוף של השוטרים
צילום: הדיילי מייל

השוטר האמריקני דרק שובין, שחנק למוות את ג'ורג' פלויד, והורשע לפני שבועיים ברצח, שלח הלילה (רביעי) בקשה למשפט חוזר. שובין טוען כי לא זכה למשפט הוגן, כי נפלו פגמים בהתנהלות התביעה וחבר המושבעים, וגזר הדין אינו חוקי. שובין תועד לפני כשנה בווידאו, כשהוא חונק בברכו את צווארו של פלויד במשך יותר מתשע דקות, עד שהפסיק לנשום ומת. המעשה עורר גל אדיר של מחאה מצד השחורים בארצות הברית.

בית משפט במיניאפוליס הרשיע לפני כשבועיים את שובין בכל סעיפי האישום, רצח מדרגה שנייה שלא בכוונה תחילה, רצח מדרגה שלישית והריגה מדרגה שנייה. המשמעות של ההרשעה ברצח מדרגה שנייה היא שהמושבעים קבעו כי שובין היה מודע לכך שהוא גורם למותו של פלויד. העונש המירבי על האישומים שבהם הורשע שובין הוא 40 שנות מאסר, אך נראה שבית המשפט יסתפק ב-15 שנים.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס התקשרו למשפחת פלויד לאחר הקראת פסק הדין, ואמרו כי נעשה צדק אך נדרשים עוד צעדים כדי לשפר את המצב ואת התנהלות המשטרה. ביידן הוסיף בהצהרה לאחר הכרעת הדין כי ״זה היה רצח לאור יום והוא גרם לכל העולם לראות את האפליה השיטתית, שהיא כתם על האומה שלנו. דבר לא יחזיר לבני משפחת פלויד את יקירם, אבל זה יכול להיות צעד ענק קדימה במסע לעבר צדק באמריקה״.

מותו של פלויד בן ה-48 הצית מהומות ענקיות בארצות הברית שנודעו בביטוי "חיי שחורים נחשבים". המהומות וההפגנות היו סוגייה פוליטית מרכזית בשנת הבחירות לנשיאות.

הפופולריים