איראן: בדרך לעסקת חילופי אסירים עם ארה"ב ובריטניה; בממשל ביידן מכחישים

איראן: בדרך לעסקת חילופי אסירים עם ארה"ב
לפי דיווח בערוץ אל-מיאדין הלבנוני, ממשל ביידן ישחרר גם שבעה מיליארד דולר - שמקורם בחשבונות איראנים שהוקפאו ומוחזקים בארה"ב • גורמים איראנים בכירים אישרו: תהיה עסקת חילופי אסירים עם ארה"ב, שיחות דומות התקיימו גם עם בריטניה - שתשחרר 400 מיליון ליש"ט • היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב: "טרם הגיעו להסכמה בווינה, יש עדיין פערים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן, חסן רוחאני
צילום: צילום: גטי אימג'ס

על רקע שיחות הגרעין בווינה: בכירים באיראן אישרו היום (ראשון) דיווח לפיו ארצות תשחרר ארבעה עצורים איראנים שנמצאים בכלא האמריקני, ובתמורה תשחרר איראן תשחרר ארבעה עצורים אמריקנים המוחזקים בכלא האיראני באשמת ריגול. עם זאת, בממשל ביידן דוחים את הדיווחים.

היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ייק סאליבן, מסר כי טרם הגיעו להסכמה בווינה וכי "יש עדיין מרחק משמעותי שצריך לסגור כדי לפתור את הפערים הנותרים". גם ראש הסגל בבית הלבן, רון קליין, דחה את הדיווח האיראני. בו-בזמן, בבריטניה דוחים את הדיווחים הטוענים לעסקה דומה עם איראן.

בדיווח שפורסם בערוץ אל-מיאדין הלבנוני נטען כי נוסף לעסקת חילופי האסירים, ממשל ביידן ישחרר גם שבעה מיליארד דולר שמקורם בחשבונות איראנים שהוקפאו ומוחזקים בידי ארה"ב. דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס: "הדיווחים על חילופי אסירים בין ארה"ב לאיראן - אינם נכונים"

באל-מיאדין ממשיכים לצטט גורמים איראנים בכירים שטוענים כי שיחות בעלות "אופי דומה" התקיימו גם בין נציגים איראנים לבריטים. לפי הגורמים, בריטניה תשחרר 400 מיליון ליש"ט שהוקפאו והוחזקו בידי בריטניה. 

בכיר באיראן אישר את הדיווח ואמר כי אכן תתקיים עסקת עצורים - בין איראן לארצות הברית ובריטניה. עוד דווח בטלוויזיה האיראנית כי בתמורה לשחרור הכספים מצד הבריטים, תשוחרר אזרחית הממלכה, נזאנין זגארי-רטקליף, שהייתה במעצר בית באיראן במשך ארבעה שנים.

נשיא איראן: "התקדמות משמעותית עם הסכם הגרעין מול המעצמות"

לפני כשבוע אמר נשיא איראן, חסן רוחאני כי "חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן" על הסכם הגרעין בין טהראן למעצמות. "אם לא יהיו נושאים מדיניים אחרים, הייתי אומר שההצלחה בטוחה", הוסיף רוחאני. בו-בזמן שיגר רמטכ"ל צבא איראן, מוחמד בכרי, איום לעבר ישראל והתייחס במרומז להתקפות האחרונות על כלי שיט איראניים: "לא ברור איך איראן תגיב, אבל ישראל לא תישאר רגועה".

"הישראלים חושבים שהם יכולים להמשיך לפגוע בסוריה ולבצע פעולות זדוניות במקומות אחרים ובים מבלי שיגיבו על כך", הוסיף בכרי. "הצעדים שננקטו בימים האחרונים ואלה העתידיים יגרמו להם להיות נבונים. אנו לא מכריזים דבר בנוגע לתקריות שהתרחשו לאחרונה, אנחנו גם לא יודעים מי אחראי להן, אבל חזית ההתנגדות תלמד את ישראל שיעור טוב מאוד".

הפופולריים