מייסד ביונטק: "על פי מידע מישראל - החיסון יעיל ב-97% נגד הזן הבריטי"

"לפי מידע מישראל החיסון יעיל נגד הזן הבריטי"
ד"ר אוגור שיהאן: "נהדר איך שישראל התנהלה עם החיסונים". לדבריו החברה עדיין בודקת את נושא מתן חיסונים לנשים בהיריון ולילדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מייסד ביונטק, אוגור סאהין, 18.03.21
צילום: צילום: אי-פי

ד"ר אוגור שאהין, מייסד חברת ביונטק וממציא חיסון פייזר וביונטק נגד קורונה, אומר כי על פי המידע שקיבלה חברת התרופות מישראל החיסון שפיתחה יעיל ב-97% נגד הווריאנט הבריטי. שאהין הוסיף כי החברה בדקה את יעילות החיסון נגד הווריאנט הברזיליאי והיא חוקרת כעת את יעילותו נגד הווריאנט ההודי. לדבריו, החיסון פועל על תאי טי שעליהם הווריאנטים משפיעים פחות. את הדברים אמר שאהין בשיחת זום שקיים עם עיתונאים זרים הבוקר (רביעי) בגרמניה.

״זה נהדר איך שישראל התנהלה עם החיסונים, הארגון היה פשוט מושלם", אמר ד"ר שאהין. לדבריו, בשבועות האחרונים הוא מקיים פגישות בהן נבחן המידע המתקבל מישראל, המאפשר לחשב כמה חיי אדם ניצחו בזכות החיסון בארבעת החודשים האחרונים.

בתשובה לשאלת כאן חדשות, האם חסינות עדר תהיה אפשרית מבלי לחסן ילדים, השיב ד"ר שאהין כי התשובה תלויה בהגדרת מושג "חסינות עדר". "הדבר הראשון שאסור לשכוח הוא שגם ילדים עשויים לחלות באופן קשה מהנגיף. כדאי לספק חיסונים לילדים גם כי זה מחזק את חסינות העדר וגם כי זה חיובי עבורם", אמר שאהין. אולם הוא סייג את תשובתו בכך שאין לחברה עדיין את המידע הקליני הנוגע לילדים קטנים. "הניסויים עדיין רצים ורק לאחר שנקבל את המידע נוכל להמליץ על התחסנות״, אמר.

בעניין הענקת מנה שלישית של החיסון, אמר ד"ר שאהין כי מבדיקות שערכה החברה עולה כי רמת הנוגדנים יורדת 8 עד 9 חודשים לאחר מתן החיסון השני. לדבריו החברה ממליצה משום כך מתן חיסון נוסף, שלאחריו "יצטרכו להתחסן כנראה כל 18-12 חודשים". עוד אמר שאהין כי החברה עדיין חוקרת את נושא מתן חיסונים לנשים בהיריון.

הפופולריים