קרי מכחיש שחשף בפני זריף כי ישראל תקפה יעדים איראניים בסוריה

קרי: לא חשפתי בפני זריף את תקיפות ישראל
שר החוץ של ארה"ב לשעבר צייץ: "זה מעולם לא קרה - לא כשהייתי שר החוץ, ולא מאז" • בהקלטות של זריף מחודש מארס הוא נשמע מספר מקבילו האמריקני בזמן שיחות הגרעין ב-2015 חשף בפניו כי ישראל פעלה נגד יעדי המשטר בסוריה 200 פעמים. קרי משמש היום יועץ בממשל ביידן • שגרירת ארה"ב לאו"ם לשעבר: "מגעיל, סכין בגב ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'אווד זריף, ג'ון קרי, 16.01.16
צילום: צילום: גטי אימג'ס

הקלטות זריף | שר החוץ האמריקני לשעבר ג'ון קרי הכחיש הלילה (שלישי) שחשף בעבר בפני שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף על כך שישראל תקפה יותר מ-200 פעמים יעדים איראניים בסוריה. "אני יכול להגיד שהסיפור הזה והטענות האלה הן שקריות", צייץ קרי בטוויטר. "זה מעולם לא קרה - לא כשהייתי שר החוץ, ולא מאז". גם דובר ה-CIA הכחיש את הדיווח ואמר כי הוא שקרי.

שלשום פורסמו בערוץ הטלוויזיה "איראן אינטרנשיונל", המשדר בפרסית מלונדון, הקלטות של זריף מחודש מארס בהן הוא נשמע מספר בין היתר כי קרי, שהיה שר החוץ בתקופת ממשל אובמה, חשף את דבר התקיפות בפניו בזמן שיחות הגרעין ב-2015. לפי הדיווח, זריף אומר בהקלטות שהוא "נדהם" מהמספר שנקב קרי - היום יועץ בממשלו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן.

"זה מגעיל בהרבה ברמות", תקפה שגרירת ארה"ב לאו"ם לשעבר, הרפובליקנית ניקי היילי, בתגובה לדיווח. "ביידן וקרי צריכים לספק תשובה למה קרי נוטה לכיוון איראן, מספר 1 במימון טרור, תוך תקיעת סכין בגב אחת השותפות הגדולות שלנו, ישראל". מחוקקים רפובליקנים נוספים התבטאו בגנות הגילויים מאותן הקלטות.

ב-2018 נערך תדרוך של הצבא האמריקני בו ננקב המספר של 200 תקיפות בסוריה בשנתיים וחצי. ציטוטים דומים הופיעו בכלי תקשורת שונים גם קודם לכן.

ההקלטות שפורסמו, בהן אף נשמע זריף מותח ביקורת על מפקד כוח קודס שחוסל קאסם סולימאני, תוכננו להתפרסם לאחר סיום כהונת ממשלו של הנשיא חסן רוחאני. במשרד החוץ האיראני מסרו כי לא ברור כיצד דלפו ההקלטות, אך הוסיפו כי בעת הצורך הם יהיו מוכנים לפרסמן במלואן.

הפופולריים