השלטונות באיראן: "זוהה החשוד בחבלה בנתנז. הוא נמלט מהמדינה"

איראן: "זוהה החשוד בחבלה בנתנז, הוא נמלט"
במדינה דווח כי האיש, רזה קרימי, עזב לפני הפיצוץ שאירע ביום ראשון. דווח עוד כי נעשים מאמצים לעצור אותו. איראן האשימה השבוע את ישראל בפיצוץ ואמרה כי מדובר ב"טרור גרעיני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איראן מאשימה שזה האיש שחיבל בנתנז
צילום: בלי

**עדכון: הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית מאשרת: איראן החלה להעשיר אורניום ברמה של 60%.

איראן הודיעה היום (שבת) כי האיש האחראי לפיצוץ במתקן הגרעיני בנתנז נמלט מהמדינה. בטלוויזיה הרשמית במדינה דווח כי האיש, רזה קרימי, עזב את המדינה לפני הפיצוץ שאירע ביום ראשון שעבר וכי נעשים מאמצים לעצור אותו ולהשיבו למדינה. איראן האשימה השבוע את ישראל בפיצוץ ואמרה שמדובר ב"טרור גרעיני".

בד בבד, נציג רוסיה בשיחות הגרעין בין המעצמות לאיראן בווינה, אמר בסוף הסבב השני של הדיונים כי נציגי טהראן והמדינות החברות הביעו סיפוק מההתקדמות עד כה. עוד הוא הדגיש שהצדדים מחוייבים להמשיך במשא ומתן כדי להשלים אותו בהקדם. 

במדינות ה-E3 החברות בהסכם הגרעין -  גרמניה, צרפת ובריטניה - העריכו ביום רביעי כי קיים סיכוי סביר שהפעולה שיוחסה לישראל בנתנז והפטפטת בעקבותיה נועדו לפגוע בשיחות הגרעין. עם זאת דיפלומטים מערביים אומרים כי ישנו סיכוי שהפעולה בנתנז דווקא תדחוף את האמריקנים לחוש, מה שהם מכנים "רחמים" כלפי האיראנים בעקבות התקיפה, ואולי דווקא ידחוף אותם לכיוונם. בוול סטריט ג'ורנל דווח כי פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית יגיעו היום לאתר בנתנז.

ביום ראשון אמרו גורמי מודיעין לכאן חדשות כי הנזק במתקן הגרעיני בנתנז משמעותי וכי ניתן להעריך שנזק נגרם לצנטריפוגות מסוגים שונים. לפי ההערכות, הנזק מחזיר אחורה את יכולותיה של איראן להעשיר אורניום. לדברי גורם מודיעיני, נגרעה מאיראן יכולת משמעותית, ותזמון הפעולה אינו מקרי. גורמי מודיעין אמרו כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפעילות, וכי מדובר בתקיפת סייבר ישראלית שהמוסד היה מעורב בה.

בתוך כך, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הגיב הלילה להחלטת איראן להעשיר אוראניום ברמה של 60% ואמר כי היא מנוגדת להסכם הגרעין: "אנו לא תומכים בכך או חושבים שזה מסייע שאיראן נוקטת במהלך של העשרה ל-60%. זה מנוגד להסכם". עם זאת, בהמשך מסיבת העיתונאים שערך ביידן בבית הלבן, אמר הנשיא האמריקני כי הוא מרוצה מכך שאיראן ממשיכה בדיונים עם ארצות הברית ובנות בריתה בנוגע לחזרה להסכם הגרעין. 

הפופולריים