דיווח: ביידן אישר להמשיך בעסקת הנשק עם איחוד האמירויות

דיווח: ביידן אישר את עסקת הנשק עם האמירויות
דובר משרד החוץ בוושינגטון: "הממשל מתכוון לקדם את העסקה אף שפרטים בה עדיין נבחנים" • העסקה בשווי 23 מיליארד דולרים, הכוללת מטוסי F-35 מתקדמים הוקפאה עם כניסת ביידן לבית הלבן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטוס F35 חמקן
צילום: צילום: אי-פי

ממשל נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הודיע לקונגרס כי הוא ממשיך במכירת הנשק בשווי 23 מיליארד דולרים לאיחוד האמירויות, כולל מטוסי F-35 מתקדמים, מזל"טים חמושים וציוד אחר, כך אמרו הלילה (רביעי) עוזרי הקונגרס לסוכנות הידיעות רויטרס. דובר משרד החוץ בוושינגטון אמר כי הממשל מתכוון לקדם את העיסקה אף שפרטים בה עדיין נבחנים.

עם כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן הוחלט להשעות אותה ולבחון אותה. הנשיא לשעבר דונאלד טראמפ הוא שאישר את העסקה. "אנו רוצים להבטיח שיש לנו הבנה מלאה של ההבטחות שנעשו בקשר להסכמים", הסביר שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן במסיבת עיתונאים בנושא. "זה מקובל שבתחילת ממשל חדש עושים בדיקה של עסקאות נשק תלויות ועומדות ולוודא שזה מקדם את האינטרסים שלנו. אנו תומכים בהסכמי אברהם וחושבים שנורמליזציה של ישראל עם שכנותיה ומדינות האזור היא התפתחות מאד חיובית ומקווים שאפשר לבנות על זה בעתיד".

מכירת המטוסים עמדה במרכז הסכמי אברהם וההסכם בין ישראל ואיחוד האמירויות. במפלגה הדמוקרטית העלו ספקות לגבי פרטי העסקה מלכתחילה, וביידן הודיע שייבחן את הנושא מחדש. גורם במשרד החוץ האמריקני אמר לכאן חדשות על העסקאות עם איחוד האמירויות וסעודיה כי "זוהי פעולה מינהלית שגרתית האופיינית לרוב המקרים בהם יש העברת ממשל, ומדגימה את מחויבות ממשל ביידן לשקיפות וממשל תקין, כמו גם להבטיח כי מכירות הנשק בארצות הברית עומדות ביעדים האסטרטגיים שלנו וכדי לבנות שותפים ביטחוניים חזקים יותר".

הפופולריים