"השפיע על חיי צעירים רבים והפיח בהם תקווה": התגובות למותו של הנסיך פיליפ

"השפיע על חיי צעירים רבים והפיח בהם תקווה"
בעולם אבלים על מותו של בעלה של המלכה אליזבת. ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון: "מציעים תנחומינו למשפחה שאיבדה לא רק דמות ציבורית אהובה ומכובדת, אלא גם בעל אוהב" • פיליפ ייקבר בטירת ווינדזור והלווייתו לא תהיה פתוחה לקהל הרחב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנגלים מתאבלים בארמון בקינגהאם
צילום: צילום: רויטרס

ראשי מדינות רבים ברחבי העולם מגיבים למותו של הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת, שהלך הבוקר (שישי) לעולמו בגיל 99. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מסר בהודעה מטעמו: "אנחנו אבלים היום עם המלכה ומציעים תנחומינו למשפחה. שאיבדו לא רק דמות ציבורית אהובה ומכובדת, אלא גם בעל, סבא וסבא רבה אוהב וגאה".

בנאום שנשא לעיני המצלמות אמר ג'ונסון שפיליפ היה "אחד האנשים האחרונים במדינה ששירתו במלחמת העולם השנייה", ו-"איש איכות הסביבה, ומומחה בעולם הטבע הרבה לפני שזה היה באופנה". ג'ונסון המשיך ואמר כי פיליפ השפיע על חייהם של צעירים רבים, הפיח בהם תקווה ועודד את שאיפותיהם. "אנו זוכרים את הדוכס על כל אלה, ומעל הכל, על תמיכתו האיתנה במלכה". האירי ומייגן, הדוכס והדוכסית מסאסקס, פרסמו הודעה לאחר מות הנסיך: "תודה על השירות שלך, תחסר לנו מאוד".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שלח תנחומים בשם העם האמריקני למלכה, בית המלוכה והעם הבריטי. בהמשך אמר, כי "ב-99 שנות חייו ראה פיליפ את העולם משתנה באופן דרמטי. הנסיך פיליפ הקדיש את עצמו לתושבי בריטניה, חבר העמים ולבני משפחתו". קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הגיבה גם היא ומסרה: "מותו של הנסיך פיליפ ממלא אותי בצער רב. החברוּת שלו עם גרמניה, הישירות ותחושת המחויבות שלו לא יישכחו".

ראש ממשלת בריטניה לשעבר דייוויד קמרון אמר על פיליפ כי הוא "הראה מחויבות אמיתי למדינתנו" וכי "היה חלק גדול מחיינו הלאומיים לפני שרובנו נולדנו". טוני בלייר, גם הוא ראש ממשלה לשעבר, אמר, כי מלבד הנצחתו של פיליפ כבעלה של אליזבת, יש לזכור אותו כ"אדם של חזון, נחישות ואומץ, שהקדים את זמנו פעמים רבות בהגנה על הסביבה ובפיוס בין אמונות דתיות".

לא רק הפוליטיקאים מביעים צער על מותו של פיליפ: בערוץ הטלוויזיה הממלכתי BBC הודיעו כי ישנו את לוח השידורים המתוכנן כדי לערוך יום שידורים מיוחד לזכרו של הדוכס מאדינבורו, בעוד אתר משפחת המלוכה שינה את עיצוב האתר לשחור, עם כיתוב לזכרו של פיליפ. בליגת הכדורגל האנגלית אשר נצפית על ידי מיליונים ברחבי העולם, יערכו דקת דומיה במחזור המשחקים הקרוב, כשהשחקנים יעטו סרטים שחורים על ידיהם.

גם בישראל הביעו צער על מותו של הנסיך פיליפ. ראש הממשלה נתניהו מסר בחשבון הטוויטר שלו, כי הוא מביע את תנחומיו למלכה אליזבת', משפחת המלוכה ואזרחי בריטניה והוסיף: "הנסיך פיליפ היה משרת ציבור נאמן והוא יחסר מאוד בישראל". נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע גם הוא את תנחומיו בהודעה מטעמו.

הלווייתו של הנסיך פיליפ לא תהיה הלוויה לאומית, ובעקבות הגבלות הקורונה הקהל הרחב לא יורשה להגיע להלוויה. גופתו של פיליפ תובא למנוחות בטירת ווינדזור וההלוויה תיערך בכנסיית סיינט ג'ורג' שבטירה. "למרות התקופה הקשה ביותר שרבים חווים אנו מבקשים מהציבור שלא להתאסף במגורים המלכותיים ולעקוב אחר הנחיות הבריאות", אמר דובר מטעם ממשלת בריטניה.

הפופולריים