בית המלוכה הירדני: המלך עבדאללה יטפל בנושא הנסיך חמזה בתוך המשפחה, הנסיך הסכים לכך

ירדן: המלך יטפל בנושא הנסיך חמזה בתוך המשפחה
עבדאללה החליט לטפל בנושא של הנסיך חמזה במסגרת המשפחה ההאשמית וייפה את כוחו של הנסיך חסן, דודו, לטפל בנושא. הנסיך חמזה מצדו הודיע כי הוא מחויב לדרך של המשפחה ההאשמית. בית המלוכה פרסם איגרת עליה חתם הנסיך לפיה הוא מחויב לחוקה הממלכה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המלך עבדאללה ירדן האשמי המלכה ראניה
צילום: צילום: אי-פי

סערה בירדן: בית המלוכה הירדני הודיע היום (שני) כי המלך עבדאללה החליט לטפל בנושא של הנסיך חמזה במסגרת המשפחה ההאשמית וייפה את כוחו של הנסיך חסן, דודו, לטפל בנושא. הנסיך חמזה מצדו הודיע כי הוא מחויב לדרך של המשפחה ההאשמית והמתווה שמלך ירדן שרטט לנסיך חסן.

בית המלוכה הירדני פרסם איגרת שחתם עליה הנסיך חמזה במהלך פגישה עם הנסיך חסן ועוד נסיכים בבית המלוכה. באיגרת נכתב כי חמזה מחויב לחוקת הממלכה הירדנית ההאשמית ותמיד יעמוד לרשות המלך עבדאללה ויורש העצר. 

במוצאי שבת דווח שהנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של מלך ירדן, הושם במעצר בית בארמון המלוכה בעמאן ועוד 20 ממקורביו נעצרו בחשד לניסיון הפיכה נגד המלך, עבדאללה השני. סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן הכחישה את הדיווח וטענה שאין שום הגבלות על הנסיך. אך הנסיך עצמו פרסם תיעוד של עצמו בו הוא טוען כי הוא מצוי במעצר בית וביתו נותק מאינטרנט, כמעט לגמרי.

"התבקשתי לא לצאת מהבית שלי, כי אמרו שיש ביקורת על הממשל בפגישות שערכתי או ברשתות החברתיות שקשורות אליי", הוא נשמע אומר באנגלית בסרטון שעורך דינו מסר ל-BBC. "אני לא הייתי קשור לביקורת הזאת. אבל נאמר לי שזו אזהרה ברורה".

לדבריו, "אני לא אחראי לשחיתות ולחוסר היכולת של מבנה השלטון שלנו ב-15-20 השנה האחרונות. אני לא אחראי לחוסר האמונה של אנשים בממסד. הם אחראים. הממשל הזה לא עומד בדרישות של בריאות, ביטוח וחינוך. זה הגיע לנקודה שבה אף אחד לא יכול לדבר או לבטא את דעתו בלי שיעצרו אותו ויאיימו עליו".

שר החוץ של ירדן, איימן א-ספדי, אמר אתמול כי הנסיך יצר קשר עם גורמים חיצוניים וגורמי אופוזיציה שמסיתים נגד הממלכה. השר ציין כי נמשכים המאמצים לשוחח עם חמזה והדגיש כי הפעולות נעשות על מנת לשמור על ביטחון המדינה. על פי השר, הרמטכ"ל הירדני נפגש עם הנסיך כדי "להפסיק את הפעולות הללו", אך נענה בשלילה ונגד האינטרס הלאומי.

הפופולריים