דיווח בירדן: מנגנוני הביטחון איתרו התקשרות בין איש מוסד לשעבר לאשת הנסיך חמזה

דיווח בירדן: איש מוסד לשעבר שוחח עם אשת הנסיך
לפי הדיווח, "איש המודיעין הסכים לספק מטוס פרטי כדי לחלץ אותה למדינה זרה". מטעמו של שפושניק נמסר: "הוא חבר אישי של הנסיך, מעולם לא שירת בתפקיד כלשהו בשירותי הביון של ישראל" • שר החוץ הירדני: הנסיך חמזה יצר קשר עם גורמים חיצוניים ואופוזיציוניים שמסיתים נגד הממלכה. המלכה נור הגיבה לדיווחים על ניסיון ההפיכה: "זו השמצה זדונית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המלכה נור, יורש העצר הירדני הנסיך חמזה, 28.11.2004
צילום: צילום: אי-פי

סוכנות "עמון ניוז" הירדנית דיווחה הערב (ראשון) כי מנגנוני הביטחון איתרו אתמול התקשרות בין קצין לשעבר במוסד הישראלי בשם רועי שפושניק לבין אשתו של הנסיך חמזה בן חוסיין. לפי הדיווח, "איש המודיעין הסכים לספק מטוס פרטי כדי לחלץ אותה למדינה זרה".


עם זאת, מטעמו של שפושניק נמסר: "רועי הוא ישראלי לשעבר המתגורר באירופה. הוא מעולם לא שירת בתפקיד כלשהו בשירותי הביון של מדינת ישראל. הוא חבר אישי קרוב של הנסיך חמזה. במהלך סוף השבוע סיפר הנסיך חמזה לרועי על המתרחש בממלכה ומר שפושניק הציע לנסיך לשלוח את רעייתו וילדיו להתארח בביתו". עוד נסמר כי "לשפושניק אין ידיעה כלשהי הקשורה לאירועים המוזכרים בירדן, לגורמים הקשורים בהם או כל ידיעה אישית אחרת. ההצעה, שהוגשה לנסיך חמזה, נעשתה על בסיס קשרי ידידות וחברות איתנים בין המשפחות ומתוך רצון להקל על הנסיכה וילדיהם בשעה קשה זו".

בישראל שקלו אם לפרסם הודעת תמיכה בממלכה הירדנית - אך בחרו להימנע מהמהלך מחשש לדעת הקהל בירדן. בכירים בדרג המקצועי שוחחו ביממה האחרונה עם מקביליהם בירדן ושמעו מהם מסרי הרגעה.


קודם לכן אמר שר החוץ של ירדן, איימן א-ספדי, כי הנסיך יצר קשר עם גורמים חיצוניים וגורמי אופוזיציה שמסיתים נגד הממלכה. השר ציין כי נמשכים המאמצים לשוחח עם חמזה והדגיש כי הפעולות נעשות על מנת לשמור על ביטחון המדינה. על פי השר, הרמטכ"ל הירדני נפגש עם הנסיך כדי "להפסיק את הפעולות הללו", אך נענה בשלילה ונגד האינטרס הלאומי.

ספדי חזר וציין כי החקירה הראשונית הראתה שהמעגל הקרוב לחמזה העביר מסרים לגורמי חוץ ולגורמים הנחשבים אופוזיציה חיצונית כדי להסית נגד ביטחון המדינה ולשבש עובדות. כמו כן, נמסר כי הנסיך ניסה להסית גורמים בחברה נגד היציבות במדינה. הוא עמד בקשר עם באסם איבראהים עוודאללה, ששימש בעבר ראש הלשכה של בית המלוכה הירדני. לאחר המפגש אתמול של הרמטכ"ל, חמזה שלח את ההקלטה מהישיבה לעאוודאללה, שתכנן לעזוב את המדינה.

בתוך כך, המלכה נור, אמו של הנסיך חמזה ואשתו של המלך חוסיין המנוח הגיבה היום לדיווחים לניסיון הפיכה במדינה. היא צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "מתפללת שהאמת והצדק ייצא לאור בעבור כל הקורבנות החפים מפשע והחפים מההשמצה הזדונית הזאת. שהאל יברך אותם ושימור עליהם". 

שר הביטחון בני גנץ התייחס היום לאירועים בירדן ואמר כי מדובר בעניין פנימי של שכנתנו. לדבריו, "ירדן היא מדינת שלום שכנה, בעלת חשיבות אסטרטגית יוצאת מגדר הרגיל. זה העומק האסטרטגי שלנו ואנחנו צריכים לעשות הכול בשביל לשמר את הברית הזאת, שקיימת כבר כ-30 שנה". הוא הביע תקווה שבלשכת ראש הממשלה ובמטה לביטחון לאומי יאשרו להגיש להם סיוע.

"ירדן חזקה ומשגשגת היא בסופו של דבר אינטרס ביטחוני מדיני וגם כלכלי שלנו ואנחנו צריכים לעשות את כל הניתן לסייע להם מבחינה כלכלית", אמר גנץ. "מבחינה בריאותית יש להם הרבה מאוד אתגרים בתחום הקורונה עכשיו ואני בעד שמדינת ישראל תיתן להם את כל הסיוע הנדרש. זה לא רק אני המחליט היחידי זה גם בלשכת ראש הממשלה".

תמיכה בעבדאללה בפרלמנט ובמדינות השכנות

יו"ר הסנאט הירדני, פייסל אל פאיז, אמר היום כי הפרלמנט עומד מאחורי המלך עבדאללה ותומך בו. זאת בעקבות הדיווחים על ניסיון הפיכה שתוכנן. לדברים, "נתנגד בעצמה לכל יד בוגדת שתנסה לפגוע בביטחון ויציבות הממלכה". 

מדינות האזור, בראשן סעודיה ומצרים, התייצבו היום לצדו של המלך עבדאללה ופרסמו הודעות תמיכה בו. גם ארצות הברית אמרה הלילה שהיא עוקבת מקרוב אחר המצב בירדן ותומכת תמיכה מלאה במלך. דובר הממשלה סחר דודין אמר הלילה כי הממשלה צפויה לפרסם עד שעות הצהריים הודעה מפורטת בעניין המעצרים שבוצעו עד כה. 

הגרדיאן הבריטי דיווח הלילה כי כוחות צבא חסמו כבישים ליד ארמונו של הנסיך חמזה בעמאן וכוחות משטרה סיירו בכל הכניסות לבירה, ובכבישים המהירים שמובילים לחלקים אחרים ברחבי הממלכה. לרשתות החברתיות הועלו תיעודים מהנוכחות המוגברת של כוחות הביטחון בשכונת דאבוק בבירה.

אמש דיווח הוושינגטון פוסט שהנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של מלך ירדן, הושם במעצר בית בארמון המלוכה בעמאן ועוד 20 ממקורביו נעצרו בחשד לניסיון הפיכה נגד המלך, עבדאללה השני. סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן הכחישה את הדיווח וטענה שאין שום הגבלות על הנסיך. אך הנסיך עצמו פרסם תיעוד של עצמו בו הוא טוען כי הוא מצוי במעצר בית וביתו נותק מאינטרנט, כמעט לגמרי. "התבקשתי לא לצאת מהבית שלי, כי אמרו שיש ביקורת על הממשל בפגישות שערכתי או ברשתות החברתיות שקשורות אליי", הוא נשמע אומר באנגלית בסרטון שעורך דינו מסר ל-BBC. "אני לא הייתי קשור לביקורת הזאת. אבל נאמר לי שזו אזהרה ברורה".

לדבריו, "אני לא אחראי לשחיתות ולחוסר היכולת של מבנה השלטון שלנו ב-15-20 השנה האחרונות. אני לא אחראי לחוסר האמונה של אנשים בממסד. הם אחראים. הממשל הזה לא עומד בדרישות של בריאות, ביטוח וחינוך. זה הגיע לנקודה שבה אף אחד לא יכול לדבר או לבטא את דעתו בלי שיעצרו אותו ויאיימו עליו".

הפופולריים