הדיווחים על ניסיון הפיכה בירדן | יורש העצר לשעבר בסרטון: אני במעצר בית

יורש העצר לשעבר בסרטון: אני במעצר בית
זאת בניגוד להכחשה בממלכה שהנסיך חמזה, אחיו למחצה של המלך, נעצר בחשד לניסיון הפיכה. השלטונות עצרו מספר בכירים, מאבטחיהם ומקורביהם • הרמטכ"ל הירדני: הנסיך התבקש להפסיק מהלכים ופעילויות שינוצלו לפגיעה בביטחון וביציבות של ירדן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של מלך ירדן, בסרטון ממעצר בית לכאורה, 4.4.21
צילום: BBC

הוושינגטון פוסט דיווח הערב (שבת) כי הנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של מלך ירדן, הושם במעצר בית בארמון המלוכה בעמאן ועוד 20 ממקורביו נעצרו בחשד לניסיון הפיכה נגד המלך, עבדאללה השני. סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן הכחישה את הדיווח וטענה שאין שום הגבלות על הנסיך. אך הנסיך עצמו פרסם תיעוד של עצמו בו הוא טוען כי הוא מצוי במעצר בית וביתו נותק מאינטרנט, כמעט לגמרי. "התבקשתי לא לצאת מהבית שלי, כי אמרו שיש ביקורת על הממשל בפגישות שערכתי או ברשתות החברתיות שקשורות אליי", הוא נשמע אומר באנגלית בסרטון שעורך דינו מסר ל-BBC. "אני לא הייתי קשור לביקורת הזאת. אבל נאמר לי שזו אזהרה ברורה".

עוד אמר יורש העצר לשעבר: "אנשים שאני מכיר וחברים שלי נעצרו. האבטחה שלי הוסרה והאינטרנט בביתי נותק. זה החלק האחרון בביתי שנותר עם חיבור לאינטרנט. יכול להיות שזו הפעם האחרונה שאוכל לתקשר".

לדבריו, "אני לא אחראי לשחיתות ולחוסר היכולת של מבנה השלטון שלנו ב-15-20 שנה האחרונות. אני לא אחראי לחוסר האמונה של אנשים בממסד. הם אחראים. הממשל הזה לא עומד בדרישות של בריאות, ביטוח וחינוך. זה הגיע לנקודה שבה אף אחד לא יכול לדבר או לבטא את דעתו בלי שיעצרו אותו ויאיימו עליו".

בסרטון שפרסם לאחר מכן, ובו דיבר בערבית, הוא יצא נגד הודעת הרמטכ"ל הירדני ואמר כי להיות בקשר עם אנשים כדי לעזור להם זו לא פגיעה במולדת. עוד הבהיר כי אין שום אג'נדה חיצונית או מזימה וכל הדיבורים החוזרים ונשנים על כך נועדו כדי לחפות על ההליכה לאחור של ירדן.

הרמטכ"ל הירדני, יוסף אחמד אל-חוניטי, הבהיר הערב כי הנסיך חמזה התבקש להפסיק מהלכים ופעילויות שינוצלו לפגיעה בביטחון וביציבות של ירדן במסגרת חקירות כוללות ומשותפות של מנגנוני הביטחון. לדבריו, הוא לא נעצר והחקירות נמשכות. לדברי גורם מודיעיני בכיר במזרח התיכון לוושינגטון פוסט, המעצרים צפויים להימשך.

נטען כי חמזה קיבל הודעה על מעצרו מקציני צבא שהגיעו לביתו. כלי תקשורת רשמיים בירדן הכחישו את הפרסום על מעצרו של הנסיך חמזה בן חוסיין וטענו שלא הוטלו עליו שום הגבלות. ערוץ אל-ערביה הפרו סעודי טען כי המעצרים כללו 20 אישים, בהם אנשי ביטחון ובני שבטים.

קודם לדיווח בוושינגטון פוסט דווח בכלי התקשורת הרשמיים על מעצר של מספר אישים ירדנים, בהם, באסם עוודאללה, לשעבר רל"ש בית המלוכה, באסם איבראהים עוודאללה, וא-שריפ חסן בן זייד, ששימש בעבר כנציגו של הנסיך עלי בן חוסיין, אחיו של המלך. לגבי עוודאללה דווח בסוכנות עמון ניוז הירדנית כי הוא נעצר בשל ניצול גוף בשם "מועצת ירושלים לפיתוח" כדי לקנות אדמות בעבור יהודים.

ארה"ב, מצרים, סעודיה ובחריין פרסמו הודעות תמיכה במלך

ארצות הברית מסרה בתגובה כי היא עוקבת מקרוב אחר הדיווחים מירדן ועומדת בקשר עם ראשי השלטון. "המלך עבדאללה הוא שותף בכיר של ארצות הברית ונהנה מתמיכתנו המלאה", ציין דובר משרד החוץ בוושינגטון.

לפני ארצות הברית מסר בית המלוכה הסעודי בהודעה כי הממלכה עומדת באופן מוחלט לצד ירדן ותומכת באופן מלא בכל ההחלטות והצעדים שנוקטים המלך, עבדאללה השני, והנסיך, חוסיין, כדי לשמור על הביטחון והיציבות של ירדן וכדי לנטרל כל ניסיון להשפיע עליהם.

גם בבית המלוכה של בחריין התייצבו הערב לצדה של ירדן והודיעו כי הם תומכים בהחלטות של המלך ויורש העצר הירדניים. בכיר הרשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח', אמר כי ראש הרשות הפלסטינית וההנהגה הפלסטינית עומדים לצדה של ירדן בהגנה על ביטחונה ויציבותה. הודעות תמיכה בעבדאללה פרסמו גם במצרים, כווית, קטר, עיראק ולבנון.

יש לציין כי בכלי התקשורת הרשמיים נאמר כי הם נעצרו מטעמים "ביטחוניים" ושהם ונחקרים. חמזה בן חוסיין (41) הוא בנה של המלכה נור ושימש כיורש עצר במשך ארבע שנים. חמזה ידוע בעמדות שלא עולות תמיד בקנה אחד עם העמדות של בית המלוכה ההאשמי.

הפופולריים