הברקזיט הפך את חג הפסחא לסיוט של יצרניות השוקולד בבריטניה

הברקזיט הפך לסיוט של יצרני השוקולד בבריטניה
ייצוא השוקולד הבריטי לאירופה ירד בכ-70% עם הפרישה מהאיחוד. בין השאר בגלל בלגן שיוצרים הטפסים הרבים שיש למלא לכל חבילה שיוצאת לאירופה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חנות שוקולד בלונדון 2018
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

את חג הפסחא הזה תחגוג אירופה בריחוק, אבל בבריטניה ירגישו הבדל נוסף: יצרניות השוקולד בממלכה, שהיו אמורות לציין את אחת השנים העמוסות בהיסטוריה שלהן, מתמוטטות בגלל סיבה אחת - ברקזיט. "הפסדנו את הסחר האירופי שלנו" סיפר לניו-יורק טיימס אניש פופאט, בעל החנות The Chocolatier.

הוא סיפר איך שלח בינואר שוקולד ללקוח בפריז והחבילה חזרה אליו שלשום. "גם המוניטין שלנו נהרס. כשאנחנו שולחים שוקולד לגרמניה, הוא נעלם ואנחנו לא יכולים לעקוב אחריו ולאתר אותו. ואז הלקוחות מאשימים אותנו", הוא אומר ומציין שכדי שלא יצטרך להסביר בכל פעם, שאין לו מושג היכן נמצאות החבילות ששלח, הוא החליט פשוט להפסיק לשלוח אותן לאירופה.

הסכם הגירושים בין האיחוד לבריטניה שנחתם בסוף השנה שעברה, חסך מבריטניה מגוון של מכסים שהיו מנפחים את מחיר החבילות שנשלחות ליבשת. אבל הבריטים נותרו עם שעות של מילוי ניירות וטפסים שכוללים כל משלוח לאיחוד. אמנם מוצרים נכנסים ליבשת, אבל לא ברור מתי הם יגיעו ליעד.

עבור יצרניות השוקולד ההיפרדות מהאיחוד האירופי משמעה נגיסות מהעבודה. השוקולד נמצא במקום השני ברשימת המזון והשתייה שמיוצאת מבריטניה (אחרי ויסקי). בשנה שעברה ייצוא שוקולד הסתכם ברווחים של 1.1 מיליארד דולר, כשהייצוא לאיחוד האירופי שווה 70% מהמכירות הללו. בינואר ייצוא השוקולד הבריטי לאירופה ירד ב-68% בהשוואה לשנה שעברה.

הפופולריים