איראן: מתנגדים לשיחות עם ארה"ב בנושא הגרעין

איראן: מתנגדים לשיחות עם ארה"ב בנושא הגרעין
ביום שלישי אמורות להיפגש כל המדינות החתומות על הסכם הגרעין • מדובר בפעם הראשונה שוושינגטון תשתתף בדיון כזה, מאז עזבה את הסכם הגרעין שנחתם ב-2015
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן גרעיני באיראן
צילום: צילום: אי-פי

לאחר שהאיחוד האירופי הודיע על מפגש של כל המדינות החתומות על הסכם הגרעין, גורם בכיר באיראן אמר היום (שישי) לכלי תקשורת במדינה שגם שיחות בלתי ישירות עם ארצות הברית אינן מתקבלות על הדעת. הוא הדגיש שארצו לא תקיים שיחות עם האמריקנים עד שיוסרו כל העיצומים על איראן. 

מנגד, דובר של מחלקת המדינה האמריקנית מסר שארצות הברית הסכימה להמשיך במסלול של שיחות בלתי ישירות מול האיראנים, כחלק מהמאמץ להקים לתחייה את הסכם הגרעין. השליח האמריקני לעדייני איראן רוברט מאלי צייץ: "בשיחות בשבוע הבא עם השותפים האירופים, הרוסים והסינים, ידונו מה איראן וארצות הברית צריכות לעשות כדי לחדש את מילוי ההתחייבויות תחת ההסכם. זהו צעד ראשון. שיחות מורכבות צפויות בהמשך אבל זה הנתיב הנכון". 

בהודעת האיחוד האירופי שפורסמה מוקדם יותר נאמר שכל המדינות החתומות על ההסכם, כולל ארצות הברית ואיראן, ישתתפו בשיחות שיחלו ביום שלישי. מדובר בפעם הראשונה מאז וושינגטון עזבה את הסכם הגרעין שנחתם ב-2015, שהיא תשתתף בדיון כזה. בפגישה תעלה האפשרות להסרת סנקציות ואמצעים לפיקוח על תוכנית הגרעין.

המשא ומתן להחזרת הסכם הגרעין האיראני לשנת 2015 יתקיים בקרב כל הצדדים בווינה, במה שדיפלומטים מכנים "המאמץ הרציני הראשון" להצלת ההסכם מאז כניסת הנשיא ג'ו ביידן לתפקיד בחודש ינואר. בכירים מכל המדינות השותפות בהסכם, איראן, צרפת, גרמניה, בריטניה, רוסיה וסין  ובכירים אמריקנים יתכנסו בווינה אוסטריה. עם זאת, לא יהיו דיונים ישירים לעת עתה בין פקידים אמריקנים לאיראנים.

הפופולריים