"גידול סרטני": התכנים האנטישמיים של החות'ים בתימן

"גידול סרטני": התכנים האנטישמיים של החות'ים
מחקר חדש מנתח את תוכנית הלימודים באזורי השליטה של המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים בידי איראן. המחקר מעלה כי הספרים מכילים תכנים אנטישמיים והיהודים נתפסים כאויבי האסלאם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תכנים אנטישמיים של המורים החות'ים בתימן
צילום: בלי

מכון המחקר והמדיניות IMPACT-se מפרסם בימים אלה מחקר חדש שמנתח את תוכנית הלימודים באזורי השליטה של המורדים החות'ים בתימן שנתמכים בידי איראן. המחקר, שסקר את ספרי הלימוד בשלל הכיתות בין השנים 2015 ל-2019 מעלה כי הספרים מכילים תכנים אנטישמיים והיהודים נתפסים כאויבי האסלאם.

נוסף על כך, הם מכילים תכנים מסיתים נגד ארצות הברית וישראל שמוגדרת "גידול סרטני" וגם נגד סעודיה והאמירויות, שמעורבות במלחמה נגד החות'ים בתימן מאז 2015. בספר לימוד מ-2016, שעוסק בג'יהאד, התלמידים מתבקשים לענות על שאלה – "מי הם אלו שאללה כעס עליהם וקילל אותם, רוצחי הנביאים ואלה שאללה הורה לנו לא להיות נאמנים להם, להודיע על עוינותנו כלפיהם ולהיזהר מתחבולותיהם?" והתשובה המתבקשת היא: "היהודים".

בספר שעוסק גם כן בג'יהאד מ-2017 מוסבר כי אין לעשות נורמליזציה עם האויב בכל צורה, כשברקע טלאי צהוב עם מגן דוד בצורת חוטי תיל. סיסמת החות'ים - "מוות לאמריקה, מוות לישראל, קללה על ראשם של היהודים, ניצחון לאסלאם", מוזכרת לעתים תכופות בספרי הלימוד - ואף נעשה בה שימוש לתרגילים בספרי מתמטיקה.

השתתפות ישירה או עקיפה בג'יהאד אלים נגד התוקף האמריקני נלמדת כחובתו של כל אזרח תימני. מי שדוגל בפתרון סכסוכים בדרכי שלום מוצג כפחדן או בוגדני. מוות בקרב נגד אויבי האיסלאם - מהולל.

ילדים לומדים על האושר שמחכה לשהידים בגן עדן, ויקיריהם של השהידים אינם חשים צורך להתאבל עליהם. דאעש הוקמה על ידי ארצות הברית. ערב הסעודית, איחוד האמירויות וישראל מתוארות כולם כמכשירים של הקנוניה האמריקנית לשמר את ההגמוניה של ארצות הברית על המוסלמים והערבים.

אלימות ואיורים גרפיים קשים ביותר כמו תמונות של גופות ילדים מתים שנהרגו בהפגזות ודימויי מוות המיועדים לילדים מוצגים בספרים ליצירת דמוניזציה ושנאה כלפי סעודיה, איחוד האמירויות וארצות הברית. מרכוס שף, מנכ"ל מכון IMPACT-se אמר כי "חומרי הלימוד של החות'ים מדמים חלק ניכר מהרטוריקה של המשטר האיראני". הוא הוסיף: "החומרים מהווים תובנה מדאיגה לגבי האידאולוגיה האלימה של החות'ים ודוגמה קיצונית לאופן שבו ניתן להשתמש בחינוך כנשק ללבות סכסוך ושנאה".

סמנכ"ל מכון IMPACT-se, אריק אגסי, אמר: "אחרי שדחו את הפסקת האש הסעודית בתיווך ארצות הברית וגירשו את רוב היהודים שנותרו באזורים שבשליטתם בתימן - חומרי הלימוד החות'ים אינם נותנים מקום לפרשנות לצערנו באשר לרצונותיהם וכוונותיהם האמיתיות לעתיד תימן ולאזור כולו דרך מאבק אלים וחסר פשרות למציאות נקייה מיהודים, נקייה מישראל והשפעה אמריקנית-סעודית".

יש לציין כי בתימן יש 29 מיליון בני אדם והחות'ים שולטים מ-2014 על הבירה צנעא ועל האזור הצפוני של המדינה, שזה האזור המאוכלס ביותר. בדרום יש קרבות שליטה בין ממשלת תימן, שנתמכת בידי סעודיה, לבין בדלנים שנתמכים בידי האמירויות. בחלק המזרחי שולטת הממשלה שנתמכת בידי סעודיה.

הפופולריים