דוח סבא"א: איראן החלה להעשיר אורניום בסרכזות חדשות

דוח: איראן החלה להעשיר אורניום בסרכזות חדשות
באיחוד האירופי מוסרים כי גורמים מאיראן, סין, רוסיה, צרפת, גרמניה ובריטניה ייפגשו מחר וירטואלית, לדון בחזרתה ארה"ב להסכם הגרעין מ-2015 • דוח של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית העלה כי איראן החלה להעשיר אורניום ב-174 סרכזות מתקדמות במתקן בנתנז. הדוח חושף כי איראן התקינה גם מכונות ייצור נוספות של סרכזות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

דוח של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שפורסם היום (חמישי), העלה כי איראן החלה להעשיר אורניום ב-174 סרכזות מתקדמות במתקן הגרעין התת קרקעי בנתנז. עוד עלה מהדוח כי איראן התקינה שתי קסקדות של מכונות המייצרות סרכזות מסוג IR-2M, אולם הללו טרם החלו לפעול.

לפי הדוח, בנתנז מעשירה איראן אורניום עם 696 צנטריפוגות מסוג IR-2M, שהותקנו בארבע קסקדות, וכן עם 174 צנטריפוגות מסוג IR-4, שנמצאות בתוך קסקדה אחד.

באיחוד האירופי מסרו כי גורמים מאיראן, סין, רוסיה, צרפת, גרמניה ובריטניה ייפגשו באופן וירטואלי מחר כדי לדון באפשרות לחזרתה של ארצות הברית להסכם הגרעין שנחתם ב-2015 בין איראן למעצמות. בפגישה ידנו בדרגים להבטיח יישום מלא ויעיל של ההסכם על ידי כל הצדדים. 

דובר משרד החוץ הצרפתי אמר כי ארצו מקיימת התיעצויות הדוקות עם המדינות החתומות על הסכם הגרעין עם איראן- בריטניה, גרמניה, רוסיה וסין כדי למצוא פתרון דיפלומטי שיאפשר את חזרת איראן למילוי התחייבויותיה וחזרת ארצות הברית להסכם.

לדבריו מדובר בהתייעצויות חשובות משום שאיראן לא הסכימה להשתתף במגעים ישירים בהשתתפות החותמות על ההסכם וארצות הברית שהוצעו לפני חודש וחצי. "המצב מדאיג מאד" הזהיר הדובר הצרפתי, "איראן ממשיכה בהפרות חמורות של פרוטוקול הפיקוח על אתרי הגרעין שלה ומגבילה מזה יותר מחודש את יכולת הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

בנוסף, סוכנות הידיעות היפנית "קיודו ניוז" פרסמה מוקדם יותר היום שנציגים מאיראן והמעצמות האירופיותקיימו פגישה ביניהן ביום שני האחרון בפרנקפורט, שם טהראן העלתה רעיונות חדשים וקונסטרוקטיביים כדי להציל את הסכם הגרעין. פגישה אחרת התקיימה בשלישי במוסקווה, בין נציגים מאיראן, רוסיה וסין, במסגרתה ניסו לתאם עמדות בנוגע להסכם הגרעין.

אמש דווח בסוכנות הידיעות רויטרס כי גורמים במערב מתרשמים שטהראן מעוניינת לדון בתוכנית רחבה לחידוש הסכם הגרעין. על פי הדיווח, הגורמים מסרו כי ממשל ביידן והמשטר באיראן העבירו מסרים זה לזה באמצעות השותפות האירופיות להסכם - בריטניה, צרפת וגרמניה.

מקור אמריקני מסר לסוכנות הידיעות כי הוחלפו רעיונות על צעדים מקדימים שיש לנקוט לפני הדיון בחידוש הסכם הגרעין, אך מהמסרים שהגיעו מטהראן נראה שהאיראנים מעוניינים לדון בגיבוש מפת דרכים לשיבה מלאה להסכם.

בתוך כך, גורם איראני בכיר אמר שלשום כי ארצו לא תפסיק להעשיר אוראניום לרמה של 20% בטרם תסיר וושינגטון את כל העיצומים שהטילה על טהראן. הוא הזהיר כי איראן תצמצם עוד את מחוייבותה להסכם הגרעין אם ארצות הברית לא תסיר את כל העיצומים.

שלשום דיווח אתר החדשות האמריקני פוליטיקו כי ממשל ביידן מתכוון להציג לאיראן השבוע הצעה חדשה שתאפשר להתניע את השיחות בין שתי המדינות בסוגיית הגרעין. על פי הדיווח, ארצות הברית עשויה להציע לאיראן הקלות מסוימות בעיצומים המוטלים עליה, בתמורה לעצירת מקצת פעילותה של טהראן בתחום הגרעין ובכלל זה פיתוח צנטריפוגות מתקדמות והעשרת אוראניום לרמה של 20%.

הפופולריים