אחרי חילוץ הספינה: חודשה התנועה בתעלת סואץ

אחרי חילוץ הספינה: חודשה התנועה בתעלת סואץ
יו"ר רשות התעלה בישר על חידוש התנועה אחר הצוהריים. הבוקר הודיע נשיא מצרים א-סיסי בטוויטר על חילוץ האונייה. ספינת המטען שנתקעה במעבר צר ביום שלישי שעבר, חסמה את מעברן של מאות ספינות והובילה לעלייה במחירי הנפט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הספינה התקועה בתעלת סואץ
צילום: צילום: רויטרס

לאחר חילוץ האונייה שנתקעה בתעלת סואץ, הודיע היום (שני) אחר הצוהריים יו"ר רשות התעלה על חידוש התנועה בתעלה. מוקדם יותר הבוקר הכריז נשיא מצרים א-סיסי כי המשבר הסתיים לאחר כמעט שבוע והוסיף כי העולם יכול להיות רגוע בקשר למעבר הסחורות בתעלה. בחשבון הטוויטר שלו כתב א-סיסי כי מצרים פתרה בעצמה את המשבר והודה לכל מי שהיה שותף לפעולות החילוץ.

ספינת המטען נתקעה במעבר צר ביום שלישי שעבר, וגרמה לפקק תנועה בנתיב הימי שבו עוברים כ-10% מהסחר הימי העולמי. הספינה שנתקעה בתעלה בשבוע שעבר היא בין הגדולות בעולם, ומשקלה כ-220 טון.

מדובר בפעם השנייה בהיסטוריה שהתעלה נחסמה. בשל העיכובים שנגרמו מהחסימה המדוברת, מחירי הנפט בעולם החלו לעלות. אתמול המתינו יותר מ-300 ספינות מחוץ לתעלה בגלל הספינה "אבר גיוון" שנתקעה בתעלה. מאמצי החילוץ כללו שימוש בכ-12 ספינות גרר ודחפורים. אורכה של התעלה 162 קילומטרים ורוחבה - בין 250 ל-500 מטרים. החברה שבבעלותה הספינה מסרה כי אין חשש לדליפת מזהמים ומסרה ביום חמישי הצהרה שבה נכתב: "אנו מתנצלים בכנות על שגרמנו דאגה רבה לספינות ולגורמים הכלכליים הקשורים אליהן". 

הפופולריים