איראן וסין חתמו על הסכם שיתוף פעולה ל-25 שנה

איראן וסין חתמו על הסכם שיתוף פעולה ל-25 שנה
ההסכם כולל היבטים כלכליים ותרבותיים, והצדדים מקווים כי ישמש "מפת דרכים" להמשך היחסים ביניהן בשני העשורים הקרובים • שר החוץ של סין: הקשרים של בייג'ין עם טהראן אינם מושפעים מהמצב הנוכחי • שר החוץ האיראני: דנים בהרחבת שיתוף הפעולה הגלובלי והאיזורי, כחלק מהשותפות האסטרטגית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא סין בביקור באיראן ב-2015
צילום: צילום: אי-פי

איראן וסין חתמו היום (שבת) על הסכם לשיתוף פעולה ארוך טווח של 25 שנים. ההסכם כולל היבטים כלכליים ותרבותיים, והצדדים מקווים כי ישמש "מפת דרכים" להמשך היחסים ביניהן בשני העשורים הקרובים. 

שר החוץ של סין, וואנג יי, אמר היום כי הקשרים של בייג'ין עם טהראן אינם מושפעים מהמצב הנוכחי, אלא קבועים ואסטרטגיים. לדבריו, איראן מחליטה באופן עצמאי על קשריה עם מדינות אחרות, ואינה נוהגת כ"מקצת המדינות המשנות את עמדתן בשיחת טלפון אחת".

מאוחר יותר התייחס להסכם שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, ואמר כי הצדדים דנו בהרחבת שיתוף הפעולה הגלובלי והאזורי, "במסגרת השותפות האסטרטגית המקיפה שלנו", כלשונו. 

לפי גורמים דיפלומטיים, הרכיב הכלכלי מהווה את החלק העיקרי בהסכם, וכולל מעורבות של איראן ביוזמה לחיבור מרכז אסיה בנתיבי תחבורה גדולים. שר החוץ האיראני סעיד חאטיבזדה הודיע שההסכם ייחתם במסגרת ביקורות של שר החוץ החוץ הסיני במדינה לציון 50 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין המדינות. 

 מתוך הביקור של נשיא סין באיראן ב-2015 (צילום: אי-פי)

"היחסים בין איראן וסין הם עמוקים ורבי ממדים", ציין שר החוץ האיראני. "המסמך על שיתוף פעולה בין המדינות נידון עוד ב-2015 בזמן ביקורו של נשיא סין שי ג'ינפינג באיראן. זאת במטרה לקחת את היחסים בילטרליים בין המדינות לרמה גבוהה יותר של שיתוף פעולה". 

חתימת ההסכם מגיעה אחרי ארבע שנים שבהן ממשל טראמפ הטיל סנקציות חריפות על איראן במטרה לעכב את תוכנית הגרעין של טהראן. עם כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן ארצות הברית פנתה לטון פייסני יותר כלפי איראן. ממשלו של הנשיא החדש פועל לחידוש השיחות על הסכם הגרעין, אותו עזבה ארצות הברית בזמן ממשל טראמפ. 

גורם בוושינגטון אמר מוקדם יותר כי ממשל ביידן אינו דורש מאיראן לשוב ולמלא אחר כל סעיפי ההסכם לפני שארצות הברית תנקוט בצעדים משלה. ובזמן שהמשא ומתן מול ארצות הברית ואירופה מתעכב, הידוק היחסים עם סין מהווה צעד אסטרטגי של איראן באזור. 

 

הפופולריים