בעלי הספינה שתקועה בתעלת סואץ: ייתכן שיחלצו אותה עוד היום

בעלי הספינה התקועה: ייתכן שיחלצו אותה היום

ספינת המטען "אבר גיוון", מהגדולות בעולם, התנגשה ביום שלישי בגדות התעלה בעקבות תנאי מזג האוויר, ויצרה פקק תנועה באחד מנתיבי הסחר הגדולים בעולם. כ-321 ספינות מטען ממתינות לעבור בתעלה מאז החלה החסימה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הספינה שתקועה בתעלת סואץ 27.03.21
צילום: צילום: רויטרס

לאחר ארבעה ימים של חסימה: הבעלים של ספינת המטען "אבר גיוון" אמר היום (שבת) כי ייתכן שיצליחו לחלצה מתעלת סואץ עוד היום. מוקדם יותר התחדשו הניסיונות לחלץ את הספינה, תוך ניצול תנאי הגאות. ביום שלישי הספינה התנגשה בגדת התעלה בעקבות הרוחות החזקות ויצרה פקק ענקי בנתיב הימי, שבו עוברים כ-10% מהסחר הימי העולמי. כ-321 ספינות מטען ממתינות לעבור בתעלה מאז החלה החסימה. 

אתמול נמשכו פעולות החפירה סביב חרטום הספינה ומתחתיו, בניסיון לסלק כ-20 אלף מטרים מעוקבים של חול. אם ייכשלו הניסיונות לגרור את הספינה מגדת התעלה, ייתכן שינסו לפרוק ממנה את המכולות כדי להקל את משקלה. בחברת הספנות היפנית שבבעלותה הספינה מעדיפים להימנע מאופציה זו, מאחר שמדובר במבצע מורכב שעלול להימשך כמה שבועות.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר הלילה כי ארצו מוכנה לסייע למצרים במבצע החילוץ אם קהיר תבקש זאת. "יש לנו ציוד וניסיון שאין לרוב המדינות", הוא ציין. "אנחנו בודקים מה ביכולתנו לעשות". 

מאמצי החילוץ עד כה כללו שימוש בכ-12 ספינות גרר ודחפורים. הספינה שנתקעה היא בין הגדולות בעולם, כשמשקלה עומד על כ-220 טונות ואורכה הוא כ-400 מטרים. החברה שבבעלותה הספינה מסרה כי אין חשש לדליפת מזהמים ומסרה ביום חמישי הצהרה שבה נכתב: "אנו מתנצלים בכנות על שגרמנו דאגה רבה לספינות ולגורמים הכלכליים הקשורים אליהן". 

בשל העיכובים שנגרמו מהחסימה, מחירי הנפט בעולם החלו לעלות. זו הפעם השנייה בהיסטוריה שהתעלה נחסמה. אורכה של תעלת סואץ הינו 162 קילומטרים ורוחבה - בין 250 ל-500 מטרים.

הפופולריים