דיווח בניו יורק טיימס: חשש מהסלמה במערכה הימית בין ישראל ואיראן

חשש מהסלמה במערכה הימית בין ישראל ואיראן
בכיר ישראלי אישר בפני העיתון כי תקיפת הספינה האיראנית החודש הינה תגובה לתקיפת הספינה הישראלית בחופי עומאן • גורמים איראנים טוענים כי יותר מ-20 ספינות הותקפו בשנתיים האחרונות, בעוד גורמים ישראלים טוענים כי חלקן יועדו לסייע לתוכנית הטילים של חיזבאללה • החשש: המשך המאבק יפגע בחזרה האמריקנית להסכם הגרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספינת המטען האיראנית, שלטענת איראן נפגעה בפעולת טרור
צילום: -

תחקיר הניו יורק טיימס שפורסם הלילה (שבת) צלל אל המאבק השקט של איראן וישראל בזירה הימית, וטוען, לפי בכירים משני הצדדים, כי החשש מהסלמה גובר, בצל התקריות בחודש האחרון במסגרתן הותקפו ספינות בשני הצדדים.

בכיר ישראלי טען בדיווח של העיתון האמריקני כי תקיפת הספינה האיראנית מוקדם יותר החודש באה בתגובה לתקיפה האיראנית של הספינה הישראלית בחופי עומאן, בעוד ביום חמישי כבר דווח על ספינה ישראלית נוספת שנפגעה מטיל איראני. בתוך כך, בדיווח מצוטטים גורמים ישראלים ככאלה האומרים ששתיים מהספינות שיורטו, סיפקו ציוד לתוכנית הטילים של חיזבאללה. 

מדובר במערכה מתחת לשטח, "מלחמה עם אורות כבויים", כפי שמגדיר אותה בתחקיר פרשן צבאי איראני. על פי התחקיר, ודיווח שכבר פורסם החודש בוול סטריט ג'ורנל, ספינות קומנדו ישראליות תקפו בשנתיים האחרונות לפחות עשר ספינות איראניות. גורם במשרד הנפט האיראני טוען כי אף מדובר ביותר מ-20 ספינות שנפגעו. הספינה האיראנית שנפגעה אתמול, כך לפי בכירים ישראלים ואמריקנים, נשאה ציוד צבאי לעבר סוריה.

דיווח בארה"ב: מ-2019 ישראל פגעה לפחות ב-12 ספינות נפט ונשק איראניות בדרכן לסוריה

הקמפיין הישראלי הפך לחוד החנית של המאמץ למנוע את השפעתה הצבאית של איראן במזרח התיכון ואת העקיפה של הסנקציות האמריקניות על איראן, כך אומרים גורמים ישראלים, איראנים ואמריקנים. אבל עכשיו החשש להסלמה במאבק גובר ומסבך את המאמצים של ממשל ביידן לדון מחדש עם איראן בתנאי הסכם הגרעין, לקראת חזרה של ארצות הברית אליו.

גורמים מסרו כי לתקיפת הספינות האיראניות שתי מטרות: מניעת שליחת ציוד מטהראן ללבנון המסייע לתוכנית הטילים של חיזבאללה, וייבוש רווחי הנפט של טהרן ובכך מניעת הפרת הסנקציות האמריקניות שהושתו על הסקטור. 

הפופולריים