ברקע מבצע החיסונים: מספר מקרי המוות מקורונה באירופה חצה את המיליון

יותר ממיליון מקרי מוות מקורונה באירופה
מדובר ב-35.5% מכלל מקרי המוות מקורונה בעולם • בצרפת יוטלו הגבלות למשך חודש - עסקים לא חיוניים ייסגרו והתנועה תוגבל ב-16 מחוזות, ביניהם פריז • לאחר שסוכנות התרופות האירופית הודיעה שחיסון אסטרזניקה בטוח ויעיל - מדינות אירופה חוזרות להשתמש בו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משטרה צרפתית الشرطة الفرنسية
צילום: AP

ברקע מבצע החיסונים באירופה, מספר מקרי המוות ביבשת חצה היום (שישי) את המיליון. מדובר ב-35.5% מכלל מקרי המוות מקורונה בעולם. באתר האינטרנט Our World in Data מציינים שישראל ממשיכה להוביל בשיעור ההתחסנות העולמי.

בתוך כך, ראש הממשלה הצרפתי הכריז אתמול כי המדינה חווה גל שלישי של נגיף הקורונה. בעקבות זאת יוטלו מגבלות חדשות למשך חודש ב-16 מחוזות, בהם הבירה פריז. עסקים לא חיוניים ייסגרו והתנועה תוגבל. בתי הספר יישארו פתוחים ופעילות גופנית במרחק של עד עשרה קילומטרים מהבית.

לאחר שסוכנות התרופות האירופית הודיעה מוקדם יותר אתמול כי הוועדה שלהם הגיעה למסקנה שחיסון אסטרזניקה בטוח ויעיל, מדינות אירופה חוזרת להשתמש בו. איטליה, צרפת, ספרד, לטביה, פורטוגל וליטא כבר הודיעו שיחזרו לחסן את אזרחיהם. 

סוכנות הידיעות האירופית הודיעה כי היכולת של החיסון להגן נגד קורונה גבוהה יותר מהסיבוכים. בסוכנות הוסיפו כי הם עדיין לא יכולים לשלול בוודאות קשר לקרישי הדם. בהודעה נכתב כי "כשמחסנים מיליונים צפוי שמקרים נדירים או תופעות לוואי יקרו, על פי בחינה של המקרים נראה שקבוצות מסוימות יותר נפגעות, בהן נשים וספציפית נשים צעירות, אך אין כרגע מספיק מידע כדי לקבוע בוודאות". במקביל, בדנמרק דיווחו כי ישנם 10 דיווחים חדשים על מקרים של קרישי דם או סימפטומים דומים לאחר קבלת חיסון אסטרהזניקה.

חיסוני אסטרהזניקה: האיחוד האירופי בפאניקה - יש לנו ממה לדאוג?

שלשום הודיע ארגון הבריאות העולמי כי הוא מאמין שהיתרונות של חיסון אסטרהזניקה גוברים על החששות ממנו. מנהלת מחלקת החיסונים בארגון, קייט אובראיין, מסרה בהצהרה שנשאה כי הם עדיין בודקים את החששות בנוגע לחיסון, אך ממליצים להמשיך ולהשתמש בו. "נכון לעכשיו, ארגון הבריאות העולמי יוצא מנקודת הנחה שהיתרונות של חיסון אסטרהזניקה גוברים על הסיכונים. אנו ממליצים להמשיך בחיסונים", כך אמרה אובראיין, וציינה כי הם ממשיכים לבדוק אם קרישי הדם שהתגלו בקרב מחוסנים קשורים בחיסון עצמו. זאת אחרי שבימים האחרונים כ-20 מדינות באירופה הודיעו על השבתת מתן החיסונים של החברה הבריטית.

הפופולריים