ביידן כינה את פוטין רוצח; רוסיה החזירה את שגרירה בתגובה

ביידן: פוטין רוצח; רוסיה החזירה את שגרירה
משרד החוץ הרוסי: השגריר זומן "על מנת להבין מה לעשות ולאן להמשיך בקונטקסט היחסים עם ארה"ב" • נשיא ארה"ב תקף את נשיא רוסיה בריאיון לרשת ABC: הוא ישלם מחיר על ההתערבות בבחירות שלנו • דוח מודיעין אמריקני קבע: איראן ורוסיה ניסו להשפיע על הבחירות האחרונות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן, ולדימיר פוטין
צילום: צילום: אי-פי

לאחר שנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כינה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין "רוצח", במוסקווה החזירו הערב (רביעי) את השגריר בוושינגטון להתייעצויות. דוברת משרד החוץ הרוסי מריה זכרובה אמרה היום כי "השגריר הרוסי בוושינגטון זומן להתייעצויות במוסקבה על מנת להבין מה לעשות ולאן להמשיך בקונטקסט היחסים עם ארצות הברית". זכרובה הדגישה כי רוסיה מעוניינת למנוע התדרדרות בלתי הפיכה ביחסים.

בריאיון לרשת ABC שישודר הערב תקף ביידן ואמר כי הוא "חושב שפוטין רוצח - הוא ישלם מחיר על ההתערבות בבחירות בארצות הברית". דבריו נאמרו על רקע דוח המודיעין האמריקני שקובע רשמית שאיראן ורוסיה התערבו בבחירות האחרונות לנשיאות בארצות הברית בשנת 2020.

רשת CNN דיווחה אתמול  כי הממשל האמריקני צפוי להטיל סנקציות על איראן ורוסיה, בעקבות העדויות שהם ניסו להשפיע על הבחירות האמריקניות ב-2020. לפי הדיווח העיצומים יוצגו כבר בשבוע הבא. רשת הטלוויזיה האמריקנית NBC דיווחה כי בדוח נכתב שהממשל בטהראן ריכז מאמצים למנוע את בחירתו של הנשיא האמריקני לשעבר מכיוון שהגדיר זאת כאיום ביחס לאיראן. המטרה המרכזית הייתה להביא לחוסר אמון במערכת האמריקנית. לפי הדוח ההערכה היא שחמינאי בשיתוף הצבא והמודיעין האיראני ניהלו את הקמפיין.

הדוח שצפוי להתפרסם בשבוע הבא קבע שהנשיא ולדימיר פוטין הורה על פעולות פגיעה והשמצה של מועמדותו של ביידן ושל המפלגה הדמוקרטית, תוך ניסיון לסייע לנשיא לשעבר טראמפ. באופן מפתיע, המודיעין האמריקני פוסק כי סין לא קיימה ניסיונות להשפיע על מהלך הבחירות. 

בניו יורק טיימס דווח כי הקרמלין ניסה להשפיע על מקורבים לטראמפ במהלך המבצע לשיבוש הבחירות. הדוח אמנם לא מפרט את שמות המקורבים אך לפי העיתון האמריקני נראה כי הרוסים החזיקו בקשר כזה או אחר עם רודי ג'וליאני, פרקליטו לשעבר של דונלד טראמפ.

הפופולריים