בהלת אסטרהזניקה: "אין עדות שהחיסון יצר את קרישי הדם"

"אין עדות שהקריש נוצר מהחיסון של אסטרהזניקה"
סוכנות התרופות האירופית: "נפרסם מסקנות של ועדת הבדיקה - בחמישי" • ארגון הבריאות העולמי יכנס צוות מומחים כדי לבחון את החיסון של החברה הבריטית. על אף שבארגון טוענים שהחיסון בטוח לשימוש, מדינות החברות באיחוד האירופי נוקטות במשנה זהירות על מנת לבדוק את תופעות הלוואי, שכללו מקרים של קרישי דם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיסונים של אסטרהזניקה
צילום: צילום: אי-פי

ברקע השהיית השימוש בחיסונים של אסטרהזניקה ביותר מ-20 מדינות באירופה, הסוכנות האירופית לתרופות ערכה היום (שלישי) מסיבת עיתונאים. ארגון הבריאות העולמי יכנס צוות מומחים כדי לבחון את החיסון של החברה הבריטית. מנהלת סוכנות התרופות האירופית, קוק אמר: "אנו צופים שכבר בחמישי הקרוב ועדת הבדיקה תפרסם מסקנות. ואז נקבע את הצעדים הלאה. בשלב זה, אין עדות שהחיסון יצר קרשי דם. היתרונות עדיין עולים על החסרונות"

חיסוני אסטרהזניקה: האיחוד האירופי בפאניקה - יש לנו ממה לדאוג?

על אף שבארגון הבריאות העולמי טוענים שהחיסון בטוח לשימוש, מדינות החברות באיחוד האירופי נוקטות במשנה זהירות על מנת לבדוק את תופעות הלוואי של הזריקה, שכללו כמה מקרים של קרישי דם. דובר הארגון הוסיף כי ככל שישתנו ההמלצות בנוגע לחיסון, הן יועברו ישר לציבור. "חשוב שקמפיין החיסונים ימשיך על מנת שנוכל לעקור את הנגיף", סיכמו המומחים. 

נתוני הניסוי של אסטרהזניקה הועברו לבדיקת צוות עצמאי של המכונים הלאומיים בארצות הברית. מנהל המכונים מסר כי המידע שקיבל מהרגולטורים באירופה "מעודד יחסית" בנוגע לסכנה של קרישי דם. עוד הוסיף כי חיסון החברה עשוי לקבל אישור חירום בעוד כחודש, אם הכול יסתדר בבדיקות.

בלילה הודיעו פורטוגל, לטביה וסלובניה שהן משעות זמנית את השימוש בחיסון של אסטרהזניקה. מוקדם יותר הודיעה איטליה כי החרימה משלוח של החיסונים הבריטיים בעקבות מותו של אדם אחד שמת לאחר קבלת החיסון. גם הרשויות בגרמניה הודיעו כי יפסיקו להשתמש בחיסון. בספרד הודיעה הממשלה כי תשהה את השימוש בחיסון החברה לפחות ל-15 ימים. סגנית נשיא ונצואלה אמרה הלילה כי ארצה לא תיתן אישור לחיסון.

הפופולריים