"סופר כדור הארץ": הכוכב שילמד אותנו אם חיים על כוכבים אחרים אפשריים

התגלית שתבהיר אם חיים על כוכב אחר אפשריים
אוניברסיטת סידני גילתה כוכב לכת בעל מבנה סלעי הדומה לזה של כדור הארץ ושעשוי להיות הסיכוי הטוב ביותר לחקור אטמוספירות של כוכבים מחוץ למערכת השמש שלנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
.
צילום: UNSW

כוכב לכת שהתגלה באחרונה עשוי להפוך לסיכוי הגדול של האנושות לחקור אטמוספירות וכוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. מחקר בין-לאומי חדש שפרסמה אוניברסיטת UNSW בסידני, אוסטרליה, חשף את כוכב הלכת ששמו הוא Gliese 486b. הכוכב הוא מה שהחוקרים מכנים "סופר כדור הארץ" - כוכב לכת סלעי הגדול מהכוכב שלנו, אך קטן מענקיות קרח כמו נפטון ואורנוס. 

המבנה הסלעי של הכוכב החדש מזכיר את כדור הארץ והוא קרוב לאטמוספירה שלנו ולטענת החוקרים, לימוד האטמוספירה שלו יכול לעזור לנו ללמוד האם כוכבי לכת דומים עשויים להיות מקום ראוי למגורים לבני אדם או אם הם עשויים להחזיק סימני חיים אחרים.

כמו כדור הארץ, Gliese 486b הוא כוכב לכת סלעי, אבל שם נגמר הדמיון בינו לבין כדור הארץ שלנו. הוא מקיף כוכב ננסי אדום שנמצא במרחק של כ-26 שנות אור מאיתנו, מה שהופך אותו לשכן קרוב - מבחינה גלקטית.

עם טמפרטורת משטח חמה של 430 מעלות צלזיוס, הכוכב החדש חם מכדי לאפשר לבני אדם אבל הוא בדיוק מה שחיפשו אסטרונומים. "זה סוג של כוכב לכת שעליו אנו חולמים כבר עשרות שנים", אמר ד"ר בן מונט, אסטרונום ומרצה ב-UNSW Science, שהיה אחד ממחברי המחקר. "ידענו כבר זמן רב ש'סופר כדור הארץ' סלעי חייב להתקיים סביב הכוכבים הסמוכים, אך לא הייתה לנו הטכנולוגיה לחפש אותו עד לאחרונה. "לממצא זה יש פוטנציאל לשנות את הבנתנו את האטמוספירות הפלנטריות".

הפופולריים