ספינת החלל של SpaceX נחתה בהצלחה אך התפוצצה כעבור כמה דקות

ספינת החלל של SpaceX התפוצצה דקות אחרי הנחיתה
דגם ספינת החלל SN10 הצליח לנחות בטקסס בניסיון השלישי, אז הופסק השידור החי של החברה - כמה דקות אחר כך הספינה עלתה באש • בתחילת חודש פברואר אבטיפוס נוסף של חללית SpaceX התפוצץ עם נחיתתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספינת החלל של SpaceX התפוצצה דקות אחרי הנחיתה. 04.03.21
צילום: צילום מסך מתוך: NASASpaceflight

דגם ספינת החלל SN10 של SpaceX שוגר הלילה (חמישי) לגובה והצליח לנחות בבוקה צ'יקה, שבדרום טקסס, בניסיון השלישי – אבל אז התפוצץ כמה דקות אחרי הנחיתה. החללית תפוצצה על משטח הנחיתה בכוח כה רב, עד שהיא הוטחה לאוויר. הפיצוץ התרחש דקות ספורות לאחר הכרזת SpaceX  כי טיסת המבחן הצליחה.

אב הטיפוס של ספינת החלל, שנועדה לשלוח אנשים לירח ולמאדים, של אילון מאסק שוגר ועלה לגובה של יותר מ-10 קילומטרים, ירד אופקית מעל מפרץ מקסיקו ואז התהפך והזדקף בדיוק בזמן כדי לנחות. SpaceX לא הגיבה מיידית בנוגע למה השתבש בניסוי, אך מייסד החברה מאסק צייץ: "כוכב החלל 10 נחת במקשה אחת".

(צילום מסך מתוך: NASASpaceflight)

מאסק הוסיף: "צוות SpaceX עושה עבודה נהדרת. יום אחד, המדד האמיתי להצלחה יהיה שטיסות 'סטארשיפ' יהיו דבר שבשגרה". שני אבות הטיפוס האחרונים הגיעו לגובה דומה באותה בחודשים דצמבר ופברואר, אך הם הוטחו באדמה והתפוצצו. כל אחת משלוש טיסות המבחן האחרונות ארכה 6 וחצי דקות.

בתחילת החודש שעבר, כאמור, דגם קודם של חברת SpaceX המריא בהצלחה אך לאחר זמן קצר התפוצץ כשניסה לנחות באזור הניסוי בטקסס, בשל תקלה באחד המנועים. החללית חזרה מטיסת מבחן והפיצוץ לא גרם לנפגעים. האירוע תועד בשידור חי כמו בניסוי הנוכחי.

שלושת הדגמים שהתפוצצו היו אבטיפוס של פרויקט "סטארשיפ", שפותח בחברת החלל הפרטית של מאסק. SpaceX מפתחת את הפרויקט במטרה להטיס לחלל חללית מטען שתוכל לשאת בני אדם ומטען של עד מאה טון, עבור משימות בירח ובמאדים. החללית שמאסק מפתח טסה לחלל באמצעות טיל, במטרה לשגר לוויינים, להטיס אנשים בין ערים במהירות קיצונית ולבסוף - להקים מושבה במאדים.

הפופולריים