לומדים בין הריסות והפצצות: הילדים מתימן שמתעקשים להמשיך בשגרה

הילדים מתימן שלומדים בין הריסות והפצצות
מזה 5 שנים מתנהלת בתימן מלחמת אזרחים קשה, אליה מתלווה גם משבר הומניטרי חריף. זה לא מונע מהתלמידים השקדנים בתעז שבדרום המדינה ללכת יום יום למבנה בית הספר ההרוס והפרוץ - ולהמשיך לחלום על עתיד טוב יותר: "מגיעים כדי לראות את חברינו וללמוד כדי שיום אחד נוכל להפוך לרופאים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ילדים מתעז שבתימן
צילום: צילום: ללא

לימודים בתקופת משבר זה משהו שמוכר לרוב התלמידים ברוב העולם בימים האלה, גם כאן בישראל. אך בעיר תעז שבדרום תימן – הרצון להמשיך ולקיים שגרה מקבל קונטקסט אחר לגמרי.

מזה 5 שנים מתנהלת בתימן מלחמת אזרחים קשה, אליה מתלווה גם משבר הומניטרי חריף. בתוך המציאות הבלתי אפשרית הזו, יש גם כאלה המנסים לנהל שגרה. קבוצה כזו, של מאות מורים ותלמידים ממשיכה להגיע לבית הספר בעיר - גם לאחר שהמבנה נהרס כליל.

יום יום התלמידים השקדנים מתעז עושים את הדרך הלא פשוטה לבניין ההרוס והפרוץ, נושאים את ציוד הלימודים על גבם כדי לרכוש השכלה בסיסית. "אנחנו רוצים בית ספר חדש", אומר אחד התלמידים, אחמד. "רוצים כיסאות, דלתות וחלונות. אנחנו רוצים לבנות מחדש את הרצפה ואת הדלת כדי למנוע מהרוח והשמש להפריע לנו. גם חלונות – כדי שיהיה מסתור מהגשם"

ואם לא די בקשיים האלה - הם לומדים כאשר לא רחוק מהם, עדיין ניטשים קרבות עזים. "אנחנו תמיד שומעים את הקול הזה. כשאני שומע את זה אני חושב שאני עומד למות", אומר אחמד. תלמידה אחרת, ח'ולוד, מספרת: "אנחנו מפחדים מהירי והמוקשים, אנחנו מגיעים בסכנה ועוזבים בסכנה".

כוחות רבים לוחמים כעת בתימן, המרכזיים שבהם הם המורדים החות'ים הנתמכים בידי איראן. מולם כוחות מערביים וערביים, הם - נתמכים בידי סעודיה ואיחוד האמירויות.

הילדים בתעז ומוריהם – שלא תמיד מקבלים שכר בשל התנאים הקשים - נאלצים להתעלות על עצמם ולהסתפק באמצעים הדלים העומדים לרשותם. כך, אם לעתים מורה לא מגיע, אחמד בן ה-9, עיוור מלידה והגדול שבחבורה – הוא המורה המחליף. "הכי חשוב זה שהם ילמדו", הוא אומר. "אני מלמד את התלמידים מה שכבר למדתי. הכי קל לי זה קוראן ומדעים".

ניסיונות רבים להביא לסיום המלחמה בתימן נכשלו. בעת האחרונה אף הגבירו המורדים החות'ים את מתקפותיהם לעבר סעודיה, שמשיבה בתקיפות משלה בשטח תימן מחד, ומאידך מנסה לסייע לשיפור המצב ההומניטרי במדינה, שמתמודדת כעת גם עם נגיף קורונה.

לאחרונה אמר שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן כי "אנחנו מוכרחים לפעול מהר, כי המשבר הכלכלי והקורונה הופכים את המשבר ההומניטרי בתימן אפילו לגרוע יותר". גם עבדאללה אל-רביע, נציג המלך סלמאן לעניינים הומניטריים, הודיע כי סעודיה מחויבת "להעביר 430 מיליון דולר לתמיכה בתוכנית השיקום ההומניטרית בתימן של שנת 2021 שתיושם על ידי האו'"ם".

עד שהסיוע הזה יגיע, אחמד וחבריו ממשיכים לחלום בין ההריסות: "אנחנו מגיעים כדי לראות את חברינו וללמוד כדי שיום אחד נוכל להפוך לרופאים או משהו כזה, אינשאללה".

הפופולריים