דיווח: איראן דחתה הצעת אמריקנית־אירופית לשיחות על הסכם הגרעין

דיווח: איראן דחתה הצעה לשיחות על הסכם הגרעין
לפי גורמים דיפלומטיים בכירים במערב, טהראן סירבה להצעה בשל רצונה להבטיח קודם הסרת סנקציות מצד ארה"ב • הבית הלבן: מאוכזבים מהתגובה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חסן רוחאני איראן حسن روحاني
צילום: AP

איראן דחתה הצעת אמריקנית־אירופית לקיים מסלול שיחות ישיר בנושא הסכם הגרעין בשבועות הקרובים. כך דווח היום (ראשון) ב"וול סטריט ג'ורנל" מפי שני גורמים דיפלומטיים בכירים במערב. לדבריהם, טהראן מעוניינת תחילה להבטיח כי ארצות הברית תסיר כמה סנקציות אחרי פגישה כזו. הבית הלבן הביע אכזבה מהתשובה האיראנית. עוד נמסר כי ארצות הברית תבחן את המשך הדברים עם המעצמות.

המנהיג העליון, עלי חמנאי, צייץ היום בחשבון הטוויטר שלו: "הרפובליקה האיסלאמית עמדה בכל התחייבויותיה להסכם הגרעין. כמובן, כתגובה להפרות ההסכם של המערב, הממשל המכובד שלנו לא עזב את ההסכם. היא נסוגה בהדרגה מחלק מההתחייבויות שלה. זה הפיך. אם הצד השני ימלא את חובתו, איראן תשקול מחדש את החלטתה".

בתוך כך, דובר משרד החוץ האיראני אומר שעל ארצות הברית להסיר את הסנקציות נגד איראן כדי לחזור להסכם הגרעין. עוד נמסר מטהראן כי "אין זה הזמן הראוי בשביל פגישה פורמלית עם המעצמות האירופיות וארצות הברית".

אתמול אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כי התקיפה האווירית האמריקנית בגבול סוריה־עיראק יממה קודם לכן נועדה להעביר מסר לאיראן, לפיו היא אינה חסינה מעונש ועליה להיזהר במעשיה. התקיפה האמריקנית במזרח סוריה כוונה למתקנים של מיליציה עיראקית המזוהה עם איראן, תגובה על שיגור רקטות אל יעדים אמריקניים בעיראק. מקורות במיליציה העיראקית מסרו כי אחד מאנשיה נהרג בתקיפה האמריקנית וכמה נפצעו. איראן גינתה את התקיפה ואמרה כי הפעולה אינה חוקית, מפרה את ריבונות סוריה ומגבירה את אי היציבות באזור.

הפופולריים