ביידן: נכריז מחרתיים מה נעשה עם סעודיה

ביידן: נכריז מחרתיים מה נעשה עם סעודיה
נשיא ארה"ב התייחס לדוח על רצח העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י ומעורבות סעודיה, ושבכוונתו לתבוע מבית המלוכה בריאד דין וחשבון על הפרות של זכויות האדם • אמש הודיע הממשל האמריקני כי יטיל עיצומים על 76 בכירים סעודים בשל מעורבותם ברצח • לאחר תקיפת ארה"ב בסוריה, ביידן במסר לאיראן: "אינכם יכולים לפעול מבלי להיענש"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן, סלמאן מלך סעודיה
צילום: צילום: גטי אימג'ס

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר הערב (שבת) כי מחרתיים יוכרז מה בכוונת ארצות הברית לעשות מול סעודיה, על רקע דוח המודיעין המסווג שקבע כי יורש העצר, מוחמד בן סלמאן, אישר את חיסולו של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י. את הדברים אמר ביידן בתשובה לשאלת עיתונאי אם בכוונתו להעניש את יורש העצר הסעודי. 

קודם לכן עדכן ביידן את מלך סעודיה סלמאן שבכוונתו להודיע ביומיים הקרובים על שינויים באופי הקשרים בין שתי המדינות. בריאיון שהעניק הלילה לרשת הטלוויזיה יוניוויז'ן, אמר הנשיא האמריקני כי שוחח אתמול עם המלך והבהיר לו שממשלו מתכוון לתבוע מבית המלוכה בריאד דין וחשבון על הפרות של זכויות האדם.

בעקבות דוח המודיעין האמריקני שהוגש אתמול לקונגרס וקבע, כאמור, שיורש העצר הסעודי הורה לרצוח את ח'אשוקג'י באיסטנבול לפני כשנתיים, הודיע הממשל האמריקני אמש כי יטיל עיצומים על 76 בכירים סעודים בשל מעורבותם בפרשה. יורש העצר הסעודי אינו כלול ברשימת האישים.

בתוך כך, סעודיה הודיעה כי היא דוחה מכל וכל את דוח המודיעין האמריקני. משרד החוץ בריאד הודיע כי הדוח פוגעני ושגוי, וש"לא ניתן בשום אופן להסכים עם מסקנותיו" באשר להנהגה הסעודית. עוד צויין בהודעה כי השותפות עם ארצות הברית חזקה ומושתתת על יסודות איתנים. "סעודיה מקווה שהשותפות הזאת תימשך ואף תגבר, כדי לקדם את הביטחון ואת היציבות במזרח התיכון ובעולם", נכתב בהודעה.

ביידן לאיראן: "אינכם יכולים לפעול מבלי להיענש" 

מוקדם יותר אמר ביידן כי על איראן לראות את החלטתו לאשר את התקיפה האמריקנית בסוריה כאזהרה, לפיה יהיו תוצאות לתמיכתה במיליציות המאיימות על הכוחות האמריקניים. "אינכם יכולים לפעול מבלי להיענש, תיזהרו", אמר ביידן בתשובה לעיתונאי ששאל מה המסר שהתכוון להעביר בתקיפות שבוצעו.

בניסיון למנוע הסלמה באזור, שר החוץ העיראקי, פואד חוסיין, יבקר היום בטהראן וייפגש עם שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, ובכירי הממשל שם. בימים האחרונים ספג הבכיר העיראקי ביקורת מהמיליציות הפרו-איראניות במדינה, אחרי שאמר בריאיון כי משגרי הרקטות לעבר יעדים אמריקניים או מערביים במדינה הם טרוריסטים שפועלים נגד העם והמדינה העיראקית. במשרד ההגנה העיראקי הבהירו אתמול כי לא העבירו מידע מודיעיני לארצות הברית שהוביל לתקיפה.

ביום שישי ארצות הברית תקפה מבנים השייכים למיליציות הנתמכות בידי איראן בסוריה. זו הייתה התקיפה הראשונה בשטח סוריה שאושרה על ידי הנשיא הנכנס. משרד ההגנה האמריקני אמר כי התקיפה המוגבלת בהיקפה נעשתה בתגובה לירי רקטות בשבוע שעבר לעבר מטרות אמריקניות בעיראק, שבו נפצעו חייל ואזרחים אמריקנים.

גדודי חיזבאללה בעיראק הגיבו לאירוע ואמרו כי זכותו של העם העיראקי להגיב על התקיפה ו"לנקום את דם ההרוגים". לאחר ההודעה, רשת החדשות האמריקנית "פוקס ניוז" דיווחה הלילה כי כוח המשימה המשותף "מבצע נחישות טבועה", העלה את רמת הכוננות של כוחות הצבא האמריקנים המוצבים בעיראק.

הפופולריים