תהליכי קידמה בסעודיה? שוחררה פעילת זכויות האדם לוג'יין אל-הד'לול

סעודיה מתקדמת? שוחררה הסמל לדיכוי חופש הביטוי
לוג'יין מזוהה עם המאבק למען זכויות הנשים, ובייחוד ביטול האסור עליהן לנהוג • הסערה העולמית סביב שחרורה הסתיימה, אבל יש עוד פעילי זכויות אדם בסעודיה שעדיין נמצאים מאחורי סורג ובריח. אשתו של אחד מהם בשיחה לכאן חדשות: "השחרור של לוג'יין מילא אותי תקווה לגבי בעלי" • עוד מקור לתקווה: הרצון של בית המלוכה הסעודי להתחבב על ממשל ביידן - שאינו מתפשר בעניין זכויות אדם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רועי קייס
צילום: כאן 11

אחרי כמעט שלוש שנות מאסר, בשבוע שעבר שחררו השלטונות בסעודיה את מי שהפכה לסמל הדיכוי של חופש הביטוי בממלכה - פעילת זכויות האדם לוג'יין אל-הד'לול. לוג'יין מזוהה בעיקר עם המאבק למען זכויות הנשים, ובייחוד ביטול האסור עליהן לנהוג. היא נעצרה יחד עם עוד פעילות לפני שזכו לראות את פרי עמלן, שהוא ביטול האיסור.

הסוגייה שלה הפכה לעניין בינלאומי. הדרישות לשחרורה נשמעו מכל מקום, ובשבוע שעבר זה סוף סוף קרה. על אל-ה'לול שש שנות מאסר אבל עם כל הקיזוזים היא השתחררה בשבוע שעבר, רגע אחרי שממשל ביידן הפחות פייסני לזכויות האדם נכנס לבית הלבן.

אל-הד'לול בת ה-31 נעצרה במאי 2018 יחד עם עוד שבעה בני אדם בגין פגיעה בעקרונות הדתיים והלאומיים ושיתוף פעולה עם גורמים זרים. הסיפור שלה כביכול מאחור, אבל יש עוד פעילי זכויות אדם בסעודיה שעדיין נמצאים מאחורי סורג ובריח.

אינסאף חיידר, אשתו של אחד מהפעילים המפורסמים בממלכה, ראיף בדאווי, אמרה בשיחה לכאן חדשות כי היא בהחלט חושבת שיש מקום לאופטימיות אחרי השחרור של לוג'יין אל-הד'לול. "אני מקווה שעוד נשמח בשחרור ראיף, ברגע שראיתי את השחרור של לוג'יין ישר התמלאתי תקווה", שיתפה.

אשת פעיל זכויות אדם שנמצא בכלא לכאן חדשות: "יש בי תקווה. שינויים חיוביים קורים בסעודיה - קידום האישה וקיצוץ הכנפיים של משטרת הדת"

אינסאף הוסיפה כי היא סבורה שכן קורים תהליכים חיוביים בסעודיה, בניגוד לעמדת משפחתה של אל-הד'לול: "תראו איזה שינויים קורים – קידום האישה, קיצוץ הכנפיים של משטרת הדת". בכך נראה שאשתו של בדאווי מאוד נזהרת שלא לבקר את המשטר הסעודי, כנראה מתוך חשיבה שמתקפה עלולה לפגוע במאמצים שהיא משקיעה בשנים האחרונות כדי להביא לשחרורו.

אם מסתכלים על המצב הנוכחי, אין ספק שהתקווה שלה היא בגלל בעל הבית החדש בוושינגטון, והרצון של בית המלוכה הסעודי להתחבב על ממשל ביידן שהוא הרבה פחות סלחני מממשל טראמפ בנושא של זכויות אדם. בשיחה לכאן חדשות, אינסאף הרשתה לעצמה לחלום על הרגע בו תראה שוב את בעלה ראא'ף כשיצא לחופשי: "אני מצפה לרגע הזה 9 שנים, כל הרגשות יהיו מעורבבים. אבל זה בוודאות יהיה היום הכי טוב בחיי".

הפופולריים