משפט ההדחה של טראמפ: לא הושג הרוב הדרוש בסנאט להדחתו

לא הושג הרוב הדרוש בסנאט להדחת טראמפ
הסנאט האמריקני זיכה את הנשיא לשעבר מהאשמות כי הסית לאלימות שגרמה לפריצה לגבעת הקפיטול. טראמפ: "התנועה שלנו רק התחילה" • הנשיא ביידן: "הפרק העצוב הזה בהיסטוריה שלנו הזכיר לנו שהדמוקרטיה שברירית" • יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי: "מה שראינו בסנאט זה קבוצה פחדנית של רפובליקנים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ בבית הלבן, 13.11.20
צילום: צילום: רויטרס

לאחר ארבעה ימי דיונים במשפט ההדחה השני של דונלד טראמפ: לא הושג אתמול (שבת) בסנאט הרוב של שני שלישים הדרוש להדחת נשיא ארצות הברית לשעבר. 43 סנאטורים הצביעו נגד ההדחה ו-57 בעד, בהם שבעה רפובליקנים. התובעים במשפט, נציגי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, ניסו להאשים את טראמפ בהסתה להמרדה שהובילה למהומות האלימות בקפיטול ב-6 בינואר.

הלילה הגיב נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן על זיכוי טראמפ. "הפרק העצוב הזה בהיסטוריה שלנו הזכיר לנו שהדמוקרטיה שברירית - חובה לעמוד תמיד על המשמר ולהגן עליה. הוא הזכיר לנו שלאלימות ולקיצוניות אין מקום בארצות הברית ושכולנו, במיוחד המנהיגים, נושאים באחריות להגן על האמת ולהביס את השקר", אמר ביידן. הוא הוסיף כי אף שההצבעה בסנאט לא הובילה להרשעתו של טראמפ, גם מי שהצביעו נגד ההדחה, בהם מנהיג הרפובליקנים מיץ' מקונל, סבור שהנשיא לשעבר אשם במעילה מבישה בתפקידו ונושא באחריות מעשית ומוסרית לעידוד האלימות בגבעת הקפיטול.

יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, תקפה הלילה את הסנאטורים הרפובליקנים שהצביעו בעד זיכויו של הנשיא לשעבר, ואמרה: "מה שראינו בסנאט זה קבוצה פחדנית של רפובליקנים שפחדו להגן על עבודתם". כדי להדיח את טראמפ היה צורך ברוב של שני שלישים. כלומר, ש-17 סנאטורים רפובליקנים היו צריכים להצטרף לדמוקרטים.

"זה היה שלב נוסף בציד המכשפות הגדול בתולדות ארצנו", אמר טראמפ בתגובה להצבעה, והוסיף: "התנועה שלנו רק התחילה". מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונל, הודיע קודם לכן לעמיתיו שהוא מתכוון להצביע נגד ההדחה, מה שככל הנראה חסם באופן סופי את האפשרות. מנגד, בסיום הדיון אמר מקונל כי "לו טראמפ היה עדיין בתפקיד הייתי שוקל להצביע בעד ההדחה".

לפני כן הצביע הסנאט ברוב של 55 מול 45 על ההצעה לזמן עדים. ההצעה, שהוגשה על ידי הרוב הדמוקרטי, זכתה לתמיכתם של חמישה סנאטורים רפובליקנים, בהם גם לינדזי גרהאם, בעל בריתו של הנשיא טראמפ. צוות ההגנה של טראמפ הודיע שיש לו 310 עדים לזמן והזהיר כי אם אכן ייקראו עדים למשפט, הם יזמנו מאות.  

יום הדיונים הראשון עסק בשאלה העקרונית אם ניתן מבחינה חוקתית להדיח נשיא שכבר אינו מכהן. חברי הסנאט אישרו כי הדיון חוקתי ושניתן להמשיך בהליך. כלל הסנאטורים הדמוקרטים הצביעו בעד, ואליהם הצטרפו שישה רפובליקנים.

בהמשך הציגו הדמוקרטים את טיעוניהם וציינו שהנשיא לשעבר "כיוון את האספסוף כמו תותח טעון" לעבר גבעת הקפיטול, טרם פרצו לקונגרס. המחוקקים הדמוקרטים חשפו בדיון חומרי וידיאו חדשים מיום המהומות. זאת לצד ציטוטים וקטעי וידיאו מנאומים של טראמפ שבהם הוא מסרב לקבל את תוצאות הבחירות, מפיץ טענות שקריות בנוגע לזיופים וקורא לתומכיו להתנגד לאישור ניצחונו של יריבו ג'ו ביידן. ״טראמפ היה המסית הראשי״, טענו הדמוקרטים.

מנגד, עורך דינו של טראמפ האשים את הדמוקרטים שהוציאו מהקשרם את דבריו של הנשיא לשעבר, ועשו מניפולציות בציוצים שפרסם כדי להציג אותו מסית לאלימות. הוא טען שהדמוקרטים ערכו את דברי טראמפ ושתלו את הדברים בסרטוני וידיאו. עורכי דינו של הנשיא לשעבר הציגו סרטונים בהם הוצגו קטעי דברים של מחוקקים ואישי ציבור דמוקרטים שקוראים לאלימות או לפגיעה בנשיא. עוד טענו עורכי הדין שהמשפט סותר את החוקה ופוגע בזכותו לחופש הביטוי. 

"עם מי לעזאזל אתה חושב שאתה מדבר?"

רשת CNN חשפה אמש קטעים מהשיחה שקיים טראמפ עם מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים קווין מקארתי בליל המהומות בקפיטול. בשעה שתומכי טראמפ התפרעו במבנה הקונגרס, סירב הנשיא טראמפ לקרוא לפורעים לסגת גם לאחר שהתבקש לעשות כך. לדברי מחוקקים רפובליקנים שקיבלו מידע על שיחת הטלפון ממקארתי, אמר לו הנשיא: "ובכן קווין, אני מניח שהאנשים האלה מוטרדים מהבחירות יותר ממך". 

בשיחה התעקש מקארתי כי אותם פורעים הם תומכיו של טראמפ, והתחנן בפניו שייקרא להם לסגת. תגובתו של טראמפ, כך לפי המחוקקים, הרתיחה את מקארתי והם תיארו את השיחה כקרב צעקות בין השניים. מקארתי הזועם, ששהה בעת ההסתערות על גבעת הקפיטול בתוך מבנה הקונגרס, אמר לטראמפ כי הפורעים פורצים ללשכתו דרך החלונות, ושאל אותו: "עם מי לעזאזל אתה חושב שאתה מדבר?"

הפרטים החדשים שופכים אור על הלך הרוח שבו היה הנשיא בעת ההתפרעות. קיום השיחה וחלקים מתוכנה דווחו על ידי מקארתי בחודש האחרון. אולם, לטענת חברי הקונגרס חילופי הדברים החדשים מוכיחים שלטראמפ לא הייתה כל כוונה לגרום לפורעים לחדול ממעשיהם, גם כאשר המחוקקים התחננו בפניו להתערב.

בעקבות הפרסום, הדמוקרטים ביקשו לזמן לעדות את חברת הקונגרס ג׳יימי הרארה-באטלר הרפובליקנית, שסיפרה ששמעה על שיחת הטלפון בין השניים, ואמרה שטראמפ סירב לקרוא לפורעים להפסיק. 

הפופולריים