כתבה ש"שותפות פולין בשואה היא עובדה" - ונחקרה

כתבה ש"שותפות פולין בשואה היא עובדה" - ונחקרה
עיתונאית פולניה טענה במאמר ש"לפולנים לא הייתה סימפתיה ליהודים", ונחקרה בשל כך על ידי המשטרה. בריאיון לכאן רשת ב היא מבהירה: "לא אשנה כלום, האמת היא הדבר החשוב ביותר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
האנדרטה לגטו ורשה בפולין
צילום: צילום: אי-פי

פולין מנסה לאכוף את החוק הפולני האוסר על הטלת אשמה על האומה הפולנית בביצוע פשעים נגד היהודים בשואה: קטרז'ינה מרקוש, עיתונאית פולניה שפרסמה כתבה בעיתון במדינה, הוזמנה לחקירה במשטרת ורשה לאחר שהואשמה בפגיעה בכבוד האומה הפולנית - עבירה שנושאת עמה מאסר של עד שלוש שנים.

מרקוש שאלה בכתבה שפרסמה: "האם נזכה לראות את היום שבו הרשויות הפולניות יודו כי בין הפולנים, ובאופן בולט, לא הייתה סימפתיה כלפי היהודים, וכי השותפות הפולנית בשואה היא עובדה היסטורית?". בעקבות הדברים היא זומנה לחקירה בטענה שעברה על החוק הפולני, האוסר על הטלת אשמה על פולין באחריות או בשותפות לשואה.

האזינו לריאיון עם העיתונאית קטרז'ינה מרקוש בכאן רשת ב

בריאיון לשעה הבין לאומית בכאן רשת ב טוענת מרקוש כי את התלונה נגדה הגיש ארגון לאומני קיצוני, והדברים שכתבה לא היו אמורים לפגוע בפולין אלא מדובר בעובדות היסטוריות. 

"לא העלבתי את האומה הפולנית כי אני לא מאמינה שכתיבת האמת על ההיסטוריה שלנו יכולה לפגוע במישהו", אמרה. "זה כמו שאכתוב שהגרמנים פלשו לפולין בספטמבר 1939, שזו האמת, ואחרי שאכתוב את זה מישהו מהגרמנים ירגיש נפגע ויתלונן למשטרה הפולנית שפגעתי באומה הגרמנית. אין בכך שום היגיון".

גם בריאיון מרקוש לא חוזרת בה מהטענה כי היו פולנים שביצעו פשעים נגד היהודים בשואה, ומדגישה כי מבחינתה מדובר באמת ההיסטורית. "זו הייתה כתבה על ההיסטוריה היהודית-פולנית-גרמנית, וכתבתי שם שהיו פולנים שבמהלך המלחמה עשו דברים לא טובים ליהודים, בגדו בהם או צדו אותם במהלך המלחמה", אמרה מרקוש. "זו האמת. אנו יודעים שהיו חסידי אומות עולם שסייעו ליהודים והסתירו אותם בבתיהם, אבל היו גם פולנים שבגדו בשכניהם היהודים וזו עובדה. אני לא מבינה מדוע מישהו מרגיש שפגעתי באומה הפולנית בכך שכתבתי את האמת".

בשבועות האחרונים פתחו הפולנים בחקירה נגד שני היסטוריונים מפורסמים - ברברה אנגלקינג ויאן גרבובסקי, שפרסמו ספר בשם "לילה ללא סוף - גורלם של היהודים במחוזות נבחרים בפולין הכבושה". בספרם הם מאשימים חלק מהפולנים בפשעים נגד יהודים בשואה. החקירה הזו מעוררת סערה בפולין. מרקוש, שממתינה כעת להחלטת התביעה אם להגיש נגדה כתב אישום, טוענת כי כל החקירות האחרונות הן חלק ממדיניותה של מפלגת השלטון הלאומנית "חוק וצדק" להשתיק את חוקרי השואה שאינם מיישרים קו עם המדיניות הממשלתית.

"זה חלק מהמדיניות הממשלתית הפולנית כי הממשלה הזו רוצה לראות רק צד אחד של ההיסטוריה המשותפת שלנו, הצד שבו כל הפולנים היו אנשים טובים", הוסיפה מרקוש. "הם לא רוצים לשמוע על הצד האפל של ההיסטוריה שלנו". 

על השאלה האם החקירה תרתיע אותה מהמשך המחקרים שלה היא אומרת כי אין שום סיכוי וכי תמשיך לכתוב את האמת ההיסטורית. "אני לא מתכוונת לשנות כלום", הבהירה. "האמת היא הדבר החשוב ביותר, עבורי כעיתונאית, היסטוריונית ואזרחית פולניה".

הפופולריים